Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Chorzów między wojnami Opowieść o życiu miasta 1922-1939

Piotr Rygus

Chorzów między wojnami Opowieść o życiu miasta 1922-1939

7.0

(2 oceny) wspólnie z

60,27

 

Patrząc na Królewską Hutę, która dopiero w 1934 roku została przemianowana na Chorzów, trudno było ocenić, czy spowija ją gęsta mgła czy kłęby dymu. Dla niewprawnego oka była tylko jednym z przemysłowych miast – pełnym kominów i fabrycznych budynków. Jednak prawdziwy Poszukiwacz nietuzinkowych miejsc umiał odkryć jej drugie oblicze – ludzi, ich styl życia, ulubione miejsca.
Poszukiwacz zatrzymał się w Hotelu Polskim ze względu na bardzo dobrą opinię jego restauracji. Do 2.00 w nocy zawsze tętniła życiem! Usłyszał tam wiele historii o potędze miejscowego przemysłu, m.in. hutach „Królewskiej” i „Bismarck”, Królewskohuckiej Gazowni, Zakładach Azotowych czy Polskich Kopalniach Skarbowych na Górnym Śląsku. Przed przyjazdem nie wiedział, że trafi do miasta tak wielu kontrastów. Dzień zaczął od spaceru po wiadukcie kolejowym – jednej z najbardziej rozpoznawalnych przestrzeni publicznych w kraju. Przechadzając się ulicą Wolności, z zachwytem patrzył na pierwszy w mieście drapacz chmur będący m.in. siedzibą Komunalnej Kasy Oszczędności. Gdy odchodził, jego wzrok przykuł plakat reklamujący erotyczny film polski Szałas miłości, którego seans miał się odbyć w kinie Colosseum. Od dawna był zauroczony urodą aktorki Krystyny Ankwicz, więc wiedział już co będzie robił wieczorem. Tylko jak pogodzi to z męskim spotkaniem w restauracji „Pod Orłem” przy kieliszku wódeczki od „Zagłoby”? Miał jeszcze trochę czasu, dlatego postanowił udać się do parku Róż. Lubił w zimowe popołudnia spacerować alejkami i przypatrywać się zakochanym, wybierającym to miejsce na romantyczne spotkania. Cieszył się, że postanowił bliżej poznać to miasto – MIASTO w dwudziestoleciu. Nie zdawał sobie sprawy z tego, że niedługo zmieni się ono na zawsze.
Czy chcesz być tym poszukiwaczem?
Zapraszamy do przeczytania książki Chorzów między wojnami. Opowieść o życiu miasta 1922–1939. Składa się ona z kilkudziesięciu rozdziałów dotyczących spraw ważnych dla miasta i jego mieszkańców. Publikację wzbogacają liczne zdjęcia, reklamy oraz dane adresowe ułatwiające poznanie dawnej lokalizacji wielu instytucji.

Do książki dołączone są bezpłatne dodatki:
- reprint planu miasta z lat 30. XX wieku
- płyta DVD z filmem fabularnym z 1939 roku pt. "Czarne diamenty"

Księży Młyn
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-772-9136-8

Liczba stron: 120

Format: 22.0x32.0cm

Cena detaliczna: 99,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...