Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Chrystus zmartwychwstanie w tobie Przygotowanie do Paschy

Krzysztof Porosło

Chrystus zmartwychwstanie w tobie Przygotowanie do Paschy

11,68

 

Fascynujące zaproszenie do odkrywania oblicza Jezusa, odsłaniającego się w historiach biblijnych sprzed Jego narodzenia – od Adama aż po Maryję.

Ks. Krzysztof Porosło przygląda się dziewięciu biblijnym opowieściom, żeby zobaczyć, w jaki sposób zapowiedziały one to, co wydarzyło się w życiu, męce i śmierci Jezusa Chrystusa. Większość z nich doskonale znamy, jednak najczęściej czytamy je jako plastyczne opowieści z jakiejś prehistorii dziejów zbawienia, które w gruncie rzeczy nie mają większego znaczenia dla naszego życia. Ks. Porosło pokazuje zaś, że są one zapowiedziami, figurami tego, co Bóg dokonuje w pełni czasów, w Jezusie i dlatego poprzez nie możemy poznać naszego Zbawiciela, zobaczyć, jaki On jest, dopatrywać się Jego rysów w bohaterach Starego Przymierza. A skoro tak, to wszystkie te historie mogą i powinny stać się realne w naszym życiu.
Autor w doborze przywoływanych bohaterów inspiruje się Homilią paschalną Melitona z Sardes, który pisał, że Chrystus był w Ablu zabity, w Izaaku związano Mu nogi, w Jakubie przebywał na obczyźnie, w Józefie został sprzedany, w Mojżeszu – podrzucony, w baranku paschalnym – zabity, w Dawidzie – prześladowany, w prorokach – zelżony, zrodzony z Maryi, pięknej owieczki.

„Sam odkryłem, że to nie tylko historie z dawnych czasów, lecz prawdziwe i zdumiewające opowieści o moim życiu. Te historie, które będziemy rozważać w książce, przestaną być historiami Abla, Izaaka, Jakuba, Józefa czy Mojżesza. Staną się historiami o moim i twoim życiu. Tylko uwierz, że to rzeczywiście jest możliwe. Bo jeżeli Chrystus nie zmartwychwstanie w tobie, to wtedy w ogóle nie zobaczysz, że On żyje”.
[fragment książki]

Ks. Krzysztof Porosło jest pomysłodawcą i współorganizatorem rekolekcji liturgicznych „Mysterium fascinans”. Współpracuje z Dominikańskim Ośrodkiem Liturgicznym oraz portalem liturgia.pl a także z portalem profeto.pl. Publikuje m.in. w Tygodniku Katolickim „Niedziela”, w miesięcznikach: „List”, „Biblia krok po kroku”, „Msza Święta” oraz „Żywe Słowo”. Nagrania jego homilii, rekolekcji i katechez można znaleźć na stronie baptysterium.pl. Jest autorem kilku książek, m.in. Zanurzyć się w sercu miłosierdzia. Pomoc w przygotowaniu się do sakramentu pojednania, To mówi Amen. Spotkania z Chrystusem Apokalipsy i Tajemnicy śmierci i zmartwychwstania. Wprowadzenia w misterium paschalne.

eSPe
Oprawa miękka

Wydanie: drugie

ISBN: 978-83-820-1227-9

Liczba stron: 104

Format: 14.0x20.0cm

Cena detaliczna: 19,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...