Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Ciemność płonie

Jakub Ćwiek

Ciemność płonie

7.0

(1420 ocen) wspólnie z

34,90

Przerażająca podróż po tonących w ciemności Katowicach

Dworzec to jedyne bezpieczne miejsce.
Ciemność tu nie zagląda.
Na razie...

***

Katowice Główny to miejsce, przez które przewijają się dziennie tysiące ludzi. Większość pojawia się tam na moment, część została na znacznie dłużej. Bezdomni. Wybrani. Niegdyś mieli rodziny, pracę, wiedli mniej lub bardziej szczęśliwe życie. Dziś mają tylko siebie i stare, śmierdzące dworcowe hale. Wybrała ich bowiem Ciemność. Zapłonęła i nigdy już nie zgasła.

Natalia – studentka kulturoznawstwa – w podzięce za pomoc oddaje starszemu mężczyźnie znalezioną w portfelu monetę. Nieświadomie bierze tym samym na siebie cudze przekleństwo. Już wkrótce i dla niej zapłonie Ciemność, zamieniając jej życie w horror. Ratunku może szukać tylko wśród podobnych sobie. Dworzec Katowice czeka...

Jakub Ćwiek przekonująco oddaje specyfikę dworcowego życia, skutecznie odwzorowuje nie tak dawną rzeczywistość, z mistrzowską precyzją dozuje napięcie i umiejętnie prowadzi barwnych bohaterów przez pogrążone w mroku piekło.

NOWY MATERIAŁ
"Opowieści dworcowe" - dworcowe doświadczenia Jakuba Ćwieka.

***
Jakub Ćwiek to pisarz, który w swej twórczości łączy popkulturowe tropy z osobistym doświadczeniem. Już kiedy studiował na Śląsku, zwrócił uwagę na Katowice wraz z ich charakterystyczną zabudową, a jego największą uwagę przyciągnął stary dworzec. Gdy autor spisywał Ciemność płonie, nie przypuszczał jeszcze, że po miejscu tym pozostanie tylko wspomnienie, a on stanie się jego mimowolnym kronikarzem.

Historie bezdomnych, które złożyły się na zarys powieści, zbierał z pierwszej ręki, przez pół roku sypiając na dworcu i na ile było to możliwe, dzieląc los jego mieszkańców.

Jakub Ćwiek jest autorem szesnastu książek, licznych opowiadań i artykułów publicystycznych, scenariuszy i słuchowisk, a także jedynej w swoim rodzaju trasy promującej czytelnictwo i muzykę Rock&Read Festival. Był dziewięciokrotnie nominowany do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla, otrzymał ją w 2012 roku za opowiadanie Bajka o trybach i powrotach. Rok 2015 jest dla niego dziesięcioleciem rozpoczęcia pracy twórczej.

***
Widok bezdomnych na dworcu wzbudza irracjonalną obawę. Czasem zastanawiamy się, jakie historie za nimi stoją? Ta powieść dużo wyjaśnia. I przeraża!
- Kamil Śmiałkowski, red. nacz. naEkranie.pl

Jakub Ćwiek namawia nas, żebyśmy popatrzyli z nieco innej perspektywy na bezdomnych zamieszkujących mroczne zakamarki katowickiego dworca. I robi to całkiem skutecznie: jego bohaterowie są interesujący, fabuła wciąga, a odmalowane w posępnych barwach centrum Katowic tworzy odpowiedni nastrój.
- Robert Ziębiński, „Newsweek”

Ciemność płonie to nie tylko prawdziwie polski horror, ale również opowieść o nas samych... o ludziach z problemami, którzy szukają w swoim życiu szczęścia.
- Mariusz Juszczyk, Horror Online

Kto kojarzył Jakuba Ćwieka tylko z pierwszymi, beztroskimi tomami Kłamcy, podczas lektury tej powieści będzie zszokowany. Zupełnie inna nastrojem i językiem, zabiera czytelnika w świat bezdomnych z katowickiego dworca doprawiony wizjami wprost z ponurych horrorów.
- Agnieszka Jakimiak, Efantastyka.pl

Ciemność płonie przypomina, dlaczego tak bardzo boimy się ciemności i dlaczego powinniśmy się jej bać. Ciemności nie da się oszukać. Choć sama ustala zasady, nie zapomina o sprawiedliwości.
- Justyna Baranowska, askadasuna.blogspot.com

Ćwiek niczym pociąg widmo wciąga czytelnika w mrożącą krew w żyłach podróż i nie pozwala wysiąść na najbliższej stacji. Ciemność płonie to mistrzowskie połączenie urban fantasy z eksperymentem literackim, jakim było spędzenie pół roku na katowickim dworcu z bezdomnymi.
- Jakub Krasny, Valkiria.net

Sine Qua Non
Broszurowa ze skrzydełkami

Wydanie: drugie

Data pierwszego wydania:
2015-03-12

ISBN: 978-83-792-4362-4

Liczba stron: 320

Sine Qua Non

Format: 140x205mm

Cena detaliczna: 34,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...