Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Cuda na fasadach. Detale szczecińskich budynków. Część 2

Rembas Michał

Cuda na fasadach. Detale szczecińskich budynków. Część 2

20,55

 


O tym, że warto spojrzeć w górę, po raz kolejny przypomina mieszkańcom Szczecina Michał Rembas – dziennikarz, historyk, przewodnik. Druga książka o detalach zdobiących szczecińskie kamienice i domy ukazała się w grudniu 2016. Od poprzednie różni się nieco większym formatem, co zdecydowanie wyszło na korzyść zdjęciom. Autor zdecydował się również na dodanie całostronicowych mapek, na których zaznaczone są miejsca, gdzie znajdują się opisywane detale. W poprzedniej części „Cudów na fasadach”, zdjęcia podzielone zostały tematycznie /Bogowie, bestie i stwory, ludzie, rośliny, zwierzęta../ teraz wędrujemy z autorem przez dzielnice Szczecina. Trasę zwiedzania wyznaczają punkty na mapkach poszczególnych rejonów miasta. Dodatkową atrakcją są również zdjęcia /współczesne lub archiwalne/, które dopełniają opis konkretnego detalu. Dzięki nim możemy porównać i ocenić jak wiernie autor zdobienia oddał ówczesną rzeczywistość.
Zdecydowana większość detali pochodzi z końca XIX wieku. Sztukaterie, kariatydy, hermy i rzeźby z tamtych lat, miały nie tylko zdobić. Bardzo często informowały o funkcji jaką pełnił dany budynek lub o zainteresowaniach właściciela kamienicy.Bogactwo i różnorodność elementów wciąż zachwyca i zdumiewa. Michał Rembas i tym razem stara się wyjaśnić ich znaczenie, często korzystając z wiedzy fachowców. Zdobienia wiele mówią o historii naszego miasta. Przetrwały trudne, wojenne lata.. Wiele z nich odnowiono, lecz wciąż są takie, których los wydaje się przesądzony.. Przetrwają być może tylko na kartach tej książki…
W albumie czytelnik spotka m.in. wąsate stwory, płaskorzeźby uczniów zdobiące portal jednej ze szkół, znaki masońskie, tancerki, młode dziewczyny, robotników, bogów i boginie. Jedna z nich, Bogini Ceres trzyma w dłoniach lokomotywę! Takich ciekawostek w książce jest znacznie więcej. Na jednym z XIX – wiecznych budynków przy Alei Niepodległości pręży dumnie kobiecy biust, gryf z monogramem! A bacznie przyglądając się fasadom budynków przy ul. Królowej Korony Polskiej, mamy szansę dostrzec smoka!
Druga część „Cudów na fasadach” Michała Rembasa to kolejna porcja ciekawych zdjęć i informacji, które zachęcają do tego by z innej perspektywy spojrzeć na Szczecin. Oba albumy to świetny materiał, który może zainspirować do rozmów o historii naszego miasta, wypraw i poszukiwań kolejnych cudów… Cuda są bowiem całkiem blisko! Warto tylko spojrzeć w górę!
Pierwszy album Michała Rembasa oceniło w 2015 roku jury XXIV Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej, przyznając mu II nagrodę w kategorii „Albumy krajoznawcze”.

Bratek
Oprawa miękka

Wydanie: 1

Data pierwszego wydania:
2016-12-09

ISBN: 978-83946662-1-7

Liczba stron: 132

Cena detaliczna: 35,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...