Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Czarna wołga

Przemysław Semczuk

Czarna wołga

7.0

(977 ocen) wspólnie z

34,90

 

"Przygody psa Cywila", "Kapitan Sowa na tropie", "07 Zgłoś się". Telewizyjne seriale przekonywały obywateli, że w PRL mogą czuć się bezpiecznie. Na ekranie każda zbrodnia znajdowała swój finał w sądzie, a przestępca trafiał za kratki. Prasa szeroko relacjonowała procesy aferzystów gospodarczych i morderców. Co rusz zapadały wyroki śmierci. Wszystko po to, by PRL wydawał się oazą spokoju. Rzeczywistość była inna. Serie napadów w Warszawie przypominały sceny z amerykańskich filmów kryminalnych. Rabunki, włamania, gwałty i morderstwa kobiet były codziennością socjalistycznej Polski. A do tego porwania dzieci.
Gdy w 1965 roku uprowadzono małą Lilkę, świadkowie zapamiętali dwie kobiety i dziecko wsiadające do taksówki – czarnej wołgi. Dziewczynkę na szczęście odnaleziono, a porywaczki trafiły pod sąd. Jednak czarna wołga i jej kierowca przepadli bez śladu. Tak narodziła się legenda, której milicja nie chciała dementować. Dzięki niej ludzie pilnowali swoich pociech.


Przemysław Semczuk, dziennikarz, publicysta historyczny. Autor książek reporterskich opisujących historię PRL: Wampir z Zagłębia, Maluch. Biografia, Kryptonim Frankenstein, Zatajone katastrofy PRL. Wydał także opartą na faktach powieść "Tak będzie prościej". Niebawem w Świecie Książki ukaże się jego kolejny reportaż kryminalny - "M jak Morderca".

Świat Książki
Broszurowa ze skrzydełkami

Data pierwszego wydania:
2018-10-16

ISBN: 978-83-813-9101-6

Liczba stron: 480

Format: 13.5x21.5cm

Cena detaliczna: 34,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...