Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Czechosłowackie roszczenia graniczne wobec Polski 1945-1947. Racibórz-Kłodzko-Głubczyce

Piotr Pałys

Czechosłowackie roszczenia graniczne wobec Polski 1945-1947. Racibórz-Kłodzko-Głubczyce

6.3

(3 oceny) wspólnie z

39,70

 

Praca dr. Piotra Pałysa z Opola odkrywa mało znany i rzadko podejmowany dotąd w rodzimej literaturze temat polsko-czechosłowackiego konfliktu granicznego o pas Kłodzko-Głubczyce-Racibórz w latach 1945-1947. Tematyka ta z oczywistych względów nie stała się przedmiotem pogłębionych badań w czasach PRL-u. Deficyt wiedzy w tym zakresie polska nauka zaczęła uzupełniać dopiero z końcem lat 90. Dr Piotr Pałys należy tu do największych autorytetów, a książka jest efektem jego wieloletnich badań. Na łamach opracowania została szeroko opisana koncepcja autonomicznego Śląska w ramach Czechosłowacji, argumenty czechosłowackich polityków za włączeniem znacznych obszarów Śląska do ich państwa, działania propagandowe oraz dyplomatyczne Pragi podejmowane wśród aliantów a także wydarzenia z lat 1945-1947, m.in. koncentracje wojsk czechosłowackich wzdłuż pasa Kłodzko-Głubczyce-Racibórz, incydenty graniczne, ruchy wojsk polskich, polskie groźby zajęcia Zaolzia, dwustronne rozmowy polsko-czechosłowackie oraz interwencje Moskwy. Autor korzysta z obszernej bazy źródłowej opartej na kwerendzie w czeskich, polskich i radzieckich archiwach. Znakomita pozycja dla osób pasjonujących się historią współczesną Polski, przede wszystkim okresem 1945-1950. Dodatkowym atutem opracowania jest bogata ikonografia, m.in. kopie oryginalnych czeskich dokumentów, głównie odezw.

WAW
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-898-0237-8

Liczba stron: 170

Format: 120x190mm

Cena detaliczna: 39,70 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...