Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Czechy Kościół i państwo

Hieronim Kaczmarek

Czechy Kościół i państwo

55,00

 

KSIĄŻKA PRZEDSTAWIA RELACJE MIĘDZY KOŚCIOŁEM A PAŃSTWEM W REPUBLICE CZESKIEJ OD XVII WIEKU DO CZASÓW WSPÓŁCZESNYCH, ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM WYDARZEŃ POLITYCZNYCH PO 1989 ROKU.

O zasadniczej odmienności tych relacji w porównaniu z Polską świadczy brak ratyfikacji konkordatu przez Republikę Czeską oraz długi proces legislacyjny związany z uchwaleniem ustawy o zwrocie majątku kościelnego. Książka opisuje również procesy sekularyzacyjne zachodzące w czeskim społeczeństwie. Podaje także aktualny stan prawny regulujący stosunki Kościoła i państwa czeskiego - normy prawa wyznaniowego.
Omówiona tu problematyka w małym stopniu obecna jest w polskich publikacjach politologicznych, historycznych i prawnych. Niektóre poruszane zagadnienia zostały przedstawione w języku polskim po raz pierwszy, np. poglądy religijne prezydenta Tomáša G. Masaryka, umowy konkordatowe na ziemiach czeskich, problemy związane z ratyfikacją konkordatu z roku 2002, stosunek poszczególnych czeskich partii politycznych do kwestii wyznaniowych. Choć książka nie ma charakteru porównawczego, zawiera również zwięzłą charakterystykę relacji Kościół - państwo w innych krajach Unii Europejskiej.

Hieronim Kaczmarek (ur. 1961) - dominikanin, doktor nauk społecznych w zakresie nauk o polityce, ekonomista. Doktorat obronił w 2015 r. w Instytucie Politologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, jest również absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Od wielu lat związany z Czechami: w latach 1991-1998 był wychowawcą młodych dominikanów z Czech i Słowacji, a od roku 2011 jest proboszczem polskiej parafii w Pradze. Między pierwszym a drugim pobytem w Czechach pracował jako duszpasterz w: Poznaniu, Krakowie, Lublinie, Korbielowie i Warszawie.

WAM
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-277-1190-8

Liczba stron: 376

Format: 16.0x23.0cm

Cena detaliczna: 55,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...