Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Czerń i purpura

Wojciech Dutka

Czerń i purpura

8.4

(3500 ocen) wspólnie z

26,47

 

"Czerń i purpura" - to powieść oparta na faktach. Na tle piekielnego terytorium Aushwitz, w młodym esesmanie rodzi się zakazane uczucie do żydowskiej więźniarki.

Słowacja, 1939.
Milena Zinger wywodzi się z cenionej, żydowskiej rodziny prawniczej. Właśnie zostaje studentką konserwatorium, kiedy wybucha II wojna światowa. Beztroskie życie tej niezwykle uzdolnionej dziewczyny w mgnieniu oka zamienia się w koszmar. Od teraz rodzina Zingerów każdego dnia będzie zmuszona walczyć o przeżycie.

Austria, 1939.
Franz Weimert, niegdyś ministrant oddany Kościołowi wpada w sidła nazistowskiej ideoligii, czego następstwem jest wstąpienie do Hitlerjugend. Kiedy jego brat - żołnierz, ginie podczas walk o Warszawę, Franz zgłasza się ochotniczo do SS. Meżczyzna staje się bezwzględnym tyranem, nie potrafiącym odróźnić już dobra od zła. W 1942 roku zaczyna służyć w obozie koncentracyjnym Auschwitz.
Losy Mileny i Franza splatają się w najmniej oczekiwanym momencie. Skazana na męczeńską śmierć dziewczyna, która trafiła do pierwszego kobiecego transportu zmieżającego w stronę Oświęcimia, zrobi wszystko by przeżyć w niemieckim obozie zagłady. Milena dostaje szansę od losu, kiedy ma zaśpiewać na suto zakrapianych urodzinach wroga. Jak się okazuje, jest nim Franz, który na oczach dziewczyny z zimną krwią dokonał mordu na bezbronnym więźniu.
Okazuje się, że występ Mileny zawrócił Franzowi w głowie, który nie potrafi zapomnieć o jej poruszającym śpiewie. Ten wieczór dał początek uczuciu, które zrodziło jedną z najbardziej niezwykłych historii miłosnych w czasach Holocaustu.

Albatros
Broszurowa ze skrzydełkami

Wydanie: drugie

ISBN: 978-83-812-5583-7

Liczba stron: 448

Format: 12.5x19.5cm

Cena detaliczna: 37,91 zł

Wywiad z autorem

Ebook i Audiobook dostępny na

Kup ebooka
Kup audiobooka

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...