Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Człowiek bez przyszłości

Tomasz Duszyński

Człowiek bez przyszłości

32,13

 

"Człowiek bez przyszłości" - książka Tomasza Duszyńskiego




Warszawa. Upalny sierpień 1939 roku. Koniec lata, powroty z wakacji i nerwowe oczekiwanie na to, co będzie dalej.



Czy wybuchnie wojna? Oto pytanie, które zadają sobie – i jasnowidzowi Ossowieckiemu – wszyscy. W tym czasie na warszawskich śmietnikach odnajdywane są zmasakrowane zwłoki mężczyzn. Co łączy denatów? Co motywuje zabójcę? Zanim komisarz Wróbel znajdzie odpowiedzi na te pytania, wybucha wojna. Warszawa przez kolejne lata żyje w koszmarze terroru i oczekiwania na coś wielkiego. W sierpniu 1944 roku echa sprawy sprzed pięciu lat powracają. Tym razem jednak wróg podbija stawkę. Komisarzowi Wróblowi przychodzi prowadzić śledztwo w ruinach umierającego miasta, a Stefan Ossowiecki próbuje przechytrzyć... własną śmierć.



Tomasz Duszyński pozwala nam poznać luksusy obrosłej legendą „Ziemiańskiej” i poczuć zapach bigosu w spelunie dla robotników. Odwiedzić teatry, w których występował Adolf Dymsza, i noclegownie dla bezdomnych. Przeżyć spotkanie z premierem i zwykły dzień z życia drobnego złodzieja. Walka o wyjaśnienie sprawy tajemniczych morderstw, walka o przetrwanie swoje i bliskich, walka o wolność na tle pełnej kontrastów panoramy Warszawy tuż przed wojną i w jej trakcie.



***



W dłoni oprawcy błysnął nóż, wprawnym ruchem sięgnął jego ust i przeciął knebel. – Dlaczego nie przyjmujesz szansy, którą ci dałem? Zapytany nie potrafił poruszyć zdrętwiałymi ustami. Nie był w stanie wydusić słowa. – Wstań. Poczuł, jak tamten chwyta go pod pachy i unosi niczym piórko. Świat zawirował przed oczami. Sierpniowa noc była ciepła. Uciekinier widział przed sobą światła Śródmieścia. Wabiły tak jak ćmę płomyk świecy. – Jeśli zrobię to za ciebie, nie zaznasz odkupienia. Przecież wiesz, co powinieneś uczynić. Mężczyzna potrząsnął głową. Ugięły się pod nim kolana. – Ona się nie bała, nie odczuwała strachu, gdy kazałeś jej to zrobić. Twoje cierpienie znaczy więcej niż jej? – Nie – wycharczał, łkając. Teraz zrozumiał. – Nieee… – Więc jesteś gotowy – powiedział tamten, odsuwając się o krok. – Nie potrafię… – wydusił, próbując odsunąć się od krawędzi. – Ja… Poczuł delikatne pchnięcie w plecy, złamana noga nie znalazła podparcia. Spadając w ciemność, miał jeszcze czas, by uświadomić sobie, że wpada w otchłań. W czeluść, która nie ma i nigdy nie miała dna.

FRAGMENT



Fenomen z Warszawy to seria Storytel Original BIOGRAM Tomasz Duszyński Pisarz, dziennikarz, scenarzysta. Nagradzany autor powieści kryminalnych: zdobywca wyróżnienia jury Kryminalnej Piły, a także nagrody Kryminalny Magiel za najlepszy kryminał retro 2019 roku (Glatz). Laureat Nagród „Złoty Pocisk” w kategorii Najlepsza Polska Powieść Kryminalno-Historyczna 2021 za powieść Glatz. Zamieć, Nagrody Publiczności za powieść kryminalną Glatz oraz Nagrody Wielkiego Kalibru Czytelników za powieść kryminalną Glatz. Kraj Pana Boga. Warszawski cykl retro o Komisarzu Wróblu otrzymał nominację do nagrody Grand Prix Kryminalnej Warszawy i nagrodę Kryminalny Magiel.

SQN
Broszurowa ze skrzydełkami

Wydanie: 1

ISBN: 978-83-833-0392-5

Liczba stron: 368

SQN

Format: 13.5x21.0cm

Cena detaliczna: 49,99 zł

Rok wydania: 2024

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...