Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Człowiek szukający Boga. Szkice o modlitwie i symbolach.

Abraham Joshua Heschel

Człowiek szukający Boga. Szkice o modlitwie i symbolach.

8.1

(10 ocen) wspólnie z

22,99

 

Człowiek szukający Boga. Szkice o modlitwie i symbolach to trzecia część trylogii Abrahama Joshuy Heschela, na którą składają się także: Człowiek nie jest sam. Filozofia religii oraz Bóg szukający człowieka. Filozofia judaizmu. Ostatnia książka Heschela to dzieło, w którym w autentyczny i niezwykle subtelny sposób mistyka łączy się z głębią teologicznej mądrości i prawdziwego doświadczenia potęgi modlitwy.   Spośród wszystkich świętych uczynków na pierwszym miejscu jest modlitwa. Religia nie jest „czymś, co człowiek robi ze swoją samotnością”. Religia jest tym, co człowiek robi z obecnością Boga. A duch Boży jest obecny zawsze, kiedy tylko chcemy go przyjąć. To prawda, że w naszych czasach Bóg ukrywa swoje oblicze, ale ukrywa się, ponieważ Go unikamy. z Przedmowy autora   Abraham Joshua Heschel (1907-1972) to jeden z najwybitniejszych filozofów religii XX wieku, klasyk współczesnej żydowskiej refleksji o Bogu. Otrzymał tradycyjne religijne wykształcenie, studiował w Berlinie. Podczas nazistowskich represji w 1938 roku został wydalony z Niemiec. Przez Warszawę wyjechał do Wielkiej Brytanii, a stamtąd do Stanów Zjednoczonych. Był wieloletnim wykładowcą etyki i mistyki żydowskiej. Pisał po niemiecku, hebrajsku, w jidisz i po angielsku. Obok prac dotyczących kabały i chasydyzmu tworzył także poezję. Wspierał Martina Luthera Kinga w walce o równouprawnienie Murzynów, przyczynił się do zmiany stosunku Kościoła katolickiego do judaizmu, działał na rzecz wolności Żydów w Związku Sowieckim.   Mój ojciec łączył w sobie w sposób niepowtarzalny współczucie i miłosierdzie chasydów, zawsze widząc dobroć w innych, ze sprawiedliwością proroków, potępiając hipokryzję, skupienie na sobie samym i obojętność. (...) Niezwykła jest zwłaszcza owa różnorodność ludzi, którzy uważali go za swego nauczyciela; byli nimi katolicy, Żydzi, protestanci, biali i czarni, liberałowie i konserwatyści, ludzie pobożni i zeświecczeni, Amerykanie, Europejczycy, Izraelczycy. Jego życie jest wyzwaniem dla naszych konwencjonalnych perspektyw. Oto rabin, którego książki chwalił papież Paweł VI jako pomocne we wspieraniu pobożności katolików; ortodoksyjny Żyd z białą brodą i jarmułką, demonstrujący w marszu na rzecz praw obywatelskich i przeciwko wojnie w Wietnamie; imigrant z Polski, którego pisma można znaleźć w antologiach wybitnej prozy anglojęzycznej. ze Wstępu Susanny Heschel

Znak
Oprawa miękka

Data pierwszego wydania:
2008-10-09

ISBN: 978-83-240-1026-4

Opracowanie graficzne
Maria Gromek

Tytuł oryginalny: Man's quest for God: Studies in Prayer and Symbolism

Liczba stron: 200

Znak

Format: 144x205

Cena detaliczna: 33,00 zł

Tłumaczenie: Violetta Reder

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...