Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Cztery pory życia na Chełmionce

Ryszard Kowalski

Cztery pory życia na Chełmionce

6.0

(1 ocena) wspólnie z

16,80

 

Cztery pory życia… Ryszarda Kowalskiego są przeplataną archiwalnymi zdjęciami i wywiadami prasowymi opowieścią o małej ojczyźnie autora, zwanej w Toruniu Chełmionką. Jest to malownicze przedmieście narosłe od średniowiecza wzdłuż traktu wiodącego z miasta na północ ziemi chełmińskiej. Poznajemy ją przez pryzmat losów narratora (rocznik 1945). Ta kraina dzieciństwa zaludniona jest przez mieszkańców o często nieistniejących już obecnie profesjach i zabudowana fachwerkowymi domami. Mowa jest tu również o ludzkich uczuciach: o „chełmionkowych” lękach, radościach i smutkach, nierzadko bliskich klimatowi baśni.
Dalsze partie książki poświęcone są fascynującej robotniczej parowozowni Toruń-Kluczyki, w której autor pracował w młodości jako kolejarz. Następnie przed oczyma Czytelników przetaczają się dziesięciolecia dziejów toruńskiego sportu, dla którego Ryszard Kowalski był-śmiało rzec można- postacią opatrznościową, twórcą Maratonu Toruńskiego, najróżniejszych biegów masowych, zmagań triathlonistów, cyklicznych akcji „Miesiąc dla zdrowia” oraz wielu innych sportowych wydarzeń.
Narracja zatacza koło, by na koniec powrócić tematycznie na dzisiejszą Chełmionkę i utrwalić w pamięci ludzkiej jej ostatnich kultowych rzemieślników: znanego piekarza, fryzjera, kowala i fotografa, których zakłady znikają właśnie z mapy miasta. Tego świata już wkrótce nie będzie, dlatego Ryszard Kowalski w „ostatnim słowie” tej książki postuluje założenie stowarzyszenia, które ochroniłoby przynajmniej historyczną pamięć tych miejsc.
Małgorzata Iwanowska-Ludwińska

Adam Marszałek
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-801-9678-0

Liczba stron: 122

Format: 13.4x20.2

Cena detaliczna: 16,80 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...