Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Czym jest życie Biologia w pięciu krokach

Paul Nurse

Czym jest życie Biologia w pięciu krokach

7.1

(106 ocen) wspólnie z

24,10

 

Życie jest wokół nas, bogate i różnorodne. To naprawdę cud. Ale co to właściwie znaczy żyć i jak decydujemy, co jest życiem, a co nie? Po całym życiu poświęconym nauce laureat Nagrody Nobla, sir Paul Nurse, jeden z czołowych naukowców na świecie, podjął wyzwanie zdefiniowania tego, czym jest życie. Dzięki temu powstał ten przewodnik, napisany z wielką przenikliwością, dowcipem i wdziękiem, który zabiera czytelników w podróż po pięciu filarach biologii – komórkę, gen, ewolucję poprzez dobór naturalny, życie jako chemię i życie jako informację – i pokazuje, jak biologia zmieniła siebie i jak zmienia świat, a także ujawnia, dokąd zmierzają współczesne badania. Przypomina naukowców, którzy poczynili się do najważniejszych odkryć i pokazuje własne laboratorium, aby dać poczuć dreszczyk emocji związany z odkryciami naukowymi. Aby przetrwać wszystkie wyzwania, przed którymi stoi ludzkość – wzrost liczby ludności, pandemie, niedobory żywności, zmiany klimatyczne – musimy najpierw zrozumieć, czym jest życie. Dziś zrozumienie życia jest bardziej pilne, niż kiedykolwiek. Ludzka aktywność silnie oddziałuje na klimat i ekosystemy, doprowadza je do granic wytrzymałości, pcha na skraj nieodwracalnej katastrofy. By mieć szansę stawić czoło wyzwaniom potrzebna jest wiedza i Paul Nurse wychodzi temu naprzeciw. Niemal idealny przewodnik po złożoności cudu życia. Bill Bryson Pięknie napisana praca na temat prawdopodobnie najważniejszego pytania stawianego w nauce. Czułem się, jakbym otrzymał rzadki dostęp do tajemnic złożonego i głębokiego zagadnienia. To najlepsze wprowadzenie do współczesnej biologii jakie kiedykolwiek czytałem. Brian Cox Mistrzowski zarys biologii łączący wielkie teorie, uzupełniające je detale i osobiste przemyślenia. Będziesz zdumiony różnorodnością, złożonością i wzajemnymi powiązaniami żyjących organizmów. To największe pytanie biologii, a ta książka stanowi najlepszą odpowiedź, jaką kiedykolwiek widziałam. Paul Nurse to rzadki okaz – naukowiec-noblista, a jednocześnie świetny rozmówca i nauczyciel. Alice Roberts Sir Paul Nurse (ur. 1949) – genetyk, biochemik, laureat Nagrody Nobla, od 2011 roku dyrektor londyńskiego centrum nauk biomedycznych Francis Crick Institute. W 1999 roku otrzymał tytuł szlachecki, m.in. za wkład w badania nad rakiem, a jego odkrycia pomogły wyjaśnić podział komórek i cykl ich wzrostu. Ze względu na wesołe usposobienie, miły charakter i bezpośredniość przez brytyjską prasę nazywany jest Davidem Beckhamem nauki. What is Life? to jego pierwsza książka.

Marginesy
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-665-0092-1

Tytuł oryginalny: What is Life? Understand Biology in Five Steps

Liczba stron: 216

Format: 130x197mm

Cena detaliczna: 34,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...