Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Czytania dla Tadzia i Zosi

Maria Konopnicka

Czytania dla Tadzia i Zosi

4.0

(1 ocena) wspólnie z

56,00

 

Reprint bajeczki składający się z ok. 20 opowiadań zawierających zbeletryzowane wiadomości o przyrodzie, geografii, historii, etnografii Polski.
Wydanie reprintu z oryginału wydania z 1910 r, wzbogacone kolorowymi ilustracjami współczesnej autorki p. Elżbiety Biś.

"Tom otwiera pełne lirycznych pieśni opowiadanie Jaskółeczka, po którym następuje mikro-opowieść historyczna ukryta w zapiskach dziecięcych Kajecik Pawełka – to majstersztyk lekcji historii i patriotyzmu zamknięty w kilkunastu zdaniach. Znajdziemy tu także opowiadania, które mieszają oba porządki, takim np. jest opowiastka Lalka Małgosi, czy Imieniny Józia. Konopnicka umieściła tu także prezentacje polskiej obyczajowości wiejskiej, życia na wsi i wiedzy ludowej (np. opowiadanie W Zapusty, oraz Jak to było w lesie, czy Izba wiejska, oraz bajka Jak to ze lnem było), szlacheckiej (np. Dwa listy), opowieści mające na celu wskazanie właściwych postaw społecznych (od takiego dydaktyzmu nigdy w pełni się nie uwolniła, tu mamy np. tego typu opowiastkę Biblioteka Janka), czy wprowadzające dziecko w świat otaczającej przyrody (np. Nasze ptaki)."

Z recenzji Dr hab. Marcina Brockiego

Graf_ika
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-953-3182-4

Liczba stron: 176

Format: 19.0x24.0cm

Cena detaliczna: 56,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...