Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Decydowanie w polskiej polityce zagranicznej (1992-1997) Perspektywa organizacyjna i biurokratyczna

Adriana Dudek

Decydowanie w polskiej polityce zagranicznej (1992-1997) Perspektywa organizacyjna i biurokratyczna

27,69

 

Podstawą empirycznej części pracy są bogate dokumenty źródłowe zgromadzone przez autor-kę monografii w trakcie kwerendy w archiwach Rady Ministrów, Sejmu, Senatu oraz Kancelarii Prezydenta. To wyjątkowy przykład rzetelności badawczej, przejawiający się w precyzyjnym empirycznym dokumentowaniu poszczególnych faz procesu decyzyjnego. Zaprezentowany materiał posiada z pewnością duży walor historiograficzny, ponieważ ukazuje proces decydowania we wczesnej fazie transformacji ustrojowej i przed przystąpieniem Polski do NATO i Unii Europejskiej.
z recenzji prof. dr. hab. Dariusza Popławskiego

Publikacja Adriany Dudek jest niewątpliwie dziełem oryginalnym i interesującym. Oryginalnym w tym sensie, że stanowi bodajże pierwszą w literaturze próbę aplikacji dwóch modeli decyzyjnych Grahama Allisona (procesu organizacyjnego i polityki biurokratycznej) do analizy polityki zagranicznej Polski; interesującym, gdyż dostarcza czytelnikowi ogromu wiedzy na temat uwarunkowań organizacyjnych i biurokratycznych procesu decyzyjnego w polityce zagranicznej w Polsce w okresie 1992–1997. Wiedzy, która pomaga zrozumieć i wyjaśnić procesy podejmowania decyzji w tym obszarze polityki państwa.
z recenzji dr hab. Beaty Surmacz

Adriana Dudek – dr hab. nauk społecznych w zakresie stosunków międzynarodowych; od 1999 adiunkt na Uniwersytecie Wrocławskim. Obszary zainteresowań naukowych: teorie procesów decyzyjnych, analiza polityki zagranicznej, teorie stosunków międzynarodowych, polityka zagraniczna Polski, decydowanie w polityce zagranicznej Polski. Autorka publikacji zwartych oraz artykułów opublikowanych w czasopismach naukowych i opracowaniach zbiorowych.

Scholar
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-653-9053-0

Liczba stron: 324

Format: 16.0x23.5cm

Cena detaliczna: 37,80 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...