Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Dekodyfikacja prawa cywilnego w Polsce

Dekodyfikacja prawa cywilnego w Polsce

19,95

 

"Niepokojące i frapujące zjawisko nazywane dekodyfikacją coraz częściej zauważają i opisują nie tylko prawnicy wrażliwi na kontekst prawnoporównawczy, a zajmujący się historycznym rozwojem prawa. Wielu wzmiankuje o dekodyfikacji, niejeden pisze o niej ogólnie; rozważania na jej temat potrafią się też pojawiać w kontekście analiz poszczególnych instytucji prawnych. Jan Rudnicki przedstawił opracowanie całościowe dotyczące polskiego prawa cywilnego. Zajął się nim od promulgacji kodeksu z 1964 roku, która zakończyła wiele debat nad kształtem prawa prywatnego, prowadzonych w Polsce po 1918 roku na podstawie doświadczenia praw zaborczych i spuścizny prawa rzymskiego, jaką dzięki nim Niepodległa przyjęła jako własną. Proponując teoretyczne ramy zagadnienia, Autor ujął naukowo wiele dotychczasowych obserwacji oraz intuicji dotyczących dekodyfikacji jako zespołu zjawisk stale obecnych w prawie cywilnym. Świetnie przedstawił zwięzłą i uporządkowaną analizę, pokazując, jak polski kodeks cywilny od początku >>rozmywa sięŽ w bardziej lub mniej subtelny sposób. Widać wszelako, że nie stanowi tragedii fakt, że wysiłki kodyfikacyjne doznają ograniczeń, które na stałe uniemożliwiają kodyfikację wedle pełni oświeceniowych o niej marzeń".Z recenzji ks. prof. Franciszka Longchamps de Beriera

Od.Nowa
Oprawa miękka

Wydanie: 1

ISBN: 978-83-66026-67-4

Liczba stron: 264

Cena detaliczna: 39,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...