Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Demon aktywizmu Mieczysław Choynowski prekursor polskiej psychometrii

Czesław Nosal, Ewa Goryńska, Ryszard St

Demon aktywizmu Mieczysław Choynowski prekursor polskiej psychometrii

36,15

 

Książka przybliża życie uczonego o niebanalnym życiorysie; może zainteresować różnych czytelników (nie tylko psychologów lub historyków nauki): miłośników bio-grafii, „lemo-” i „witkacologów”, pasjonatów intelektualnej historii Polski w XX wieku, badaczy losów uczonych polskich na emigracji.
dr hab. Cezary W. Domański, prof. UMCS

Mieczysław Choynowski, tytułowy „demon aktywizmu” (określenie użyte przez Stanisława Lema), zasłużył, by znaleźć się w centrum uwagi współczesnych, by o nim nie zapomniano. Jego dorobek naukowy jest wciąż żywy, a dziedzina, którą uprawiał w sposób nowatorski – psychometria – nie straciła impetu. (…) Książka nie jest biografią w ścisłym sensie słowa, jest zbiorem opowieści o funkcjonowaniu człowieka nauki w określonym miejscu i czasie. (…) Kontekst historyczny momentami mu sprzyjał, to znów rzucał kłody pod nogi. (…) Zajmował się zawsze tym co go interesowało, miał wpływ na wybitne postacie swej epoki. Człowiek konfliktowy, zadziorny i buntowniczy, któremu się udało przebywać nieustannie w przedsionku do raju naukowego. (…) Autorzy wykorzystali istniejące, odnalezione nieraz z trudem, materiały archiwalne, zdążyli ocalić od zapomnienia świadectwa coraz mniej licznych współpracowników i znajomych oraz odnaleźć zapiski autobiograficzne bohatera monografii. Ujawnili też zalety własnej pamięci dotyczącej tamtych czasów, co stanowi dodatkowy walor tej opowieści.
prof. dr hab. Zofia Ratajczak


W tomie publikują:
Michał Chruszczewski, Ewa Goryńska, Maryla Goszczyńska, Czesław Nosal, Przemysław Pawlak, Ryszard Stachowski, Elżbieta Strojna, Tadeusz Tyszka.

Scholar
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-668-4977-8

Liczba stron: 350

Format: 16.5x24.0cm

Cena detaliczna: 49,35 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...