Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Determinanty dobrowolnego stosowania międzynarodowych standardów sprawozdawczości finansowej w spółkach giełdowych w Polsce

Dorota Kędzior

Determinanty dobrowolnego stosowania międzynarodowych standardów sprawozdawczości finansowej w spółkach giełdowych w Polsce

48,63

 

Sprawozdania finansowe odgrywają ważną rolę w komunikacji jednostki gospodarczej z otoczeniem, są podstawowym źródłem informacji o jej sytuacji majątkowej i finansowej oraz wynikach prowadzonej działalności gospodarczej. Proces sporządzania sprawozdań finansowych podlega prawnie regulowanym zasadom rachunkowości. Oprócz krajowych regulacji prawa bilansowego wprowadzono jednolite zasady w postaci Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF), których rozwiązania stały się obligatoryjne dla spółek sporządzających skonsolidowane sprawozdania finansowe, notowanych na rynku giełdowym. Pozostałe jednostki gospodarcze nie są zobowiązane do stosowania MSSF. W związku z czym pojawiają się pytania: czy organizacje są zainteresowane sporządzaniem sprawozdań finansowych według MSSF, jakie czynniki mikroekonomiczne mają wpływ na decyzję o dobrowolnym stosowaniu tych rozwiązań. Monografia stanowi próbę odpowiedzi na te pytania. Książka ma charakter teoretyczno-empiryczny. W części teoretycznej przedstawiono wpływ teorii finansów przedsiębiorstw na sprawozdawczość finansową w kontekście międzynarodowym, omówiono proces harmonizacji i standaryzacji sprawozdawczości finansowej, zaprezentowano genezę i rozwój MSSF na świecie. Przedstawiono czynniki o charakterze makro- i mikroekonomicznym wpływające na dobrowolne stosowanie MSSF. Część empiryczna zawiera opis metody badawczej, definicję czynników mikroekonomicznych oraz analizę wyników badań, które zostały przeprowadzone w latach 2014–2019 na spółkach sporządzających jednostkowe sprawozdania finansowe, notowanych na GPW w Warszawie. Zaprezentowane w książce wyniki badań są użyteczne dla jednostek gospodarczych oraz dla instytucji rządowych i organów regulacyjnych śledzących wpływ sprawozdawczości finansowej na gospodarkę. Tematyka poruszona w książce zainteresuje również praktyków rachunkowości, w tym księgowych i audytorów, którzy mają największy wpływ na jakość rachunkowości w podmiotach gospodarczych.

MT Biznes
Broszurowa ze skrzydełkami

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-817-5498-9

Liczba stron: 154

Format: 16.5x23.5cm

Cena detaliczna: 62,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...