Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Dezintegracja Jugosławii. Most w Mostarze - symbol dialogu i wojny kultur

Karolina Kawczyńska

Dezintegracja Jugosławii. Most w Mostarze - symbol dialogu i wojny kultur

6.0

(3 oceny) wspólnie z

20,00

 

Głównym walorem pracy Karoliny Kawczyńskiej jest jej interdyscyplinarne podejście. Przypomnienie podstawowych faktów – przyczyn i przebiegu rozpadu Jugosławii – stanowi asumpt do przyjrzenia się bliżej mityczno-historycznemu podłożu rzutującemu na rozwój procesów integracyjnych i separatystycznych w „kotle bałkańskim”. Autorkę interesuje „kulturowe imaginarium” jako rama, w której dokonywano manipulacji stereotypami i kreowano „nacjonalistycznie nacechowane wrogie sobie tożsamości narodowe”. Na rozpad Jugosławii patrzy Autorka przez pryzmat symbolicznych burzycieli i budowniczych mostów. Przywołując symbolikę mostu, wykorzystaną przez autora Mostu nad Driną, wskazuje ona na analogie z kamiennym mostem nad Neretwą w Mostarze , którego zburzenie przez chorwacką artylerię uznał świat jako symbol upadku wielokulturowości i zwycięstwa fundamentalizmu w newralgicznym regionie Europy.
Autorka jest absolwentką Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w stosunkach międzynarodowych współczesnego świata. Jej książka jest debiutem naukowym. Walory merytoryczne pracy podkreśliła we wstępie wybitna znawczyni problemów współczesnego świata Prof. dr hab. Anna Wolff-Powęska.
Książka została wydana przez "Wydawnictwo Nauka i Innowacje"

Nauka i Innowacje
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2015-02-03

ISBN: 978-83-637-9567-2

Liczba stron: 144

Format: 125x195mm

Cena detaliczna: 20,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...