Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Do Europy tak, ale razem z naszymi umarłymi

Janion Maria

Do Europy tak, ale razem z naszymi umarłymi

7.1

(32 ocen) wspólnie z

34,90

 

Maria Janion, autorka wielu dzieł poświęconych polskiej kulturze romantycznej, w książce Do Europy tak, ale razem z naszymi umarłymi - zbiorze szkiców i wywiadów - skupiła się na procesie rozpadu dotychczasowego kulturowego paradygmatu. Odzyskanie niepodległości przez Polskę w roku 1989 i transformacja ustrojowa stały się przyczyną głębokich zmian, których obserwację umożliwia autorce znajomość historii idei, literatury i wyobraźni. Janion przenikliwie i bezkompromisowo odsłania ciemne strony polskiego dziedzictwa. (...) Tytułowi "nasi umarli" to przede wszystkim Żydzi. Książka Janion, jako dzieło historyka literatury, ma niezwykły klimat. Jest próbą zapoczątkowania pracy żałoby nad utraconą żydowską częścią kultury Polski. Zdaniem autorki, pracy tej nie można już dłużej odkładać na później.

Culture.pl

Maria Janion (ur. 1926) - historyczka literatury, profesorka przez lata związana z Instytutem Badań Literackich PAN oraz Uniwersytetem Gdańskim i Uniwersytetem Warszawskim, wybitna znawczyni romantyzmu, jeden z niekwestionowanych intelektualnych autorytetów. Ogłosiła m.in.: Gorączkę romantyczną, Wobec zła, Życie pośmiertne Konrada Wallenroda, Projekt krytyki fantazmatycznej, Czy będziesz wiedział, co przeżyłeś, Kobiety i duch inności, Płacz generała. Eseje o wojnie, Niesamowitą Słowiańszczyznę oraz - wspólnie z Marią Żmigrodzką – Romantyzm i historię i Odyseję wychowania. Goetheańską wizję człowieka w „Latach nauki i latach wędrówki Wilhelma Meistra”. Laureatka Nagrody Wielkiej Fundacji Kultury za całokształt twórczości (1989). Mieszka w Warszawie.

Sic!
Oprawa miękka

Wydanie: drugie

ISBN: 978-83-654-5909-1

Liczba stron: 292

Format: 13.1x20.4cm

Cena detaliczna: 34,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...