Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Dorastanie w rodzinach z problemem alkoholowym

Grzegorzewska Iwona

Dorastanie w rodzinach z problemem alkoholowym

29,40

 

Książka Iwony Grzegorzewskiej jest jedną z nielicznych, jak dotychczas, monografii opisujących warunki rozwoju dzieci i młodzieży z rodzin, w których uzależniony ojciec podjął leczenie. Autorka w sposób pogłębiony i systematyczny omawia wpływ abstynencji i trzeźwienia ojca alkoholika na przebieg realizacji zadań rozwojowych u dzieci wkraczających w okres dorastania.
Zebrany materiał empiryczny, zinterpretowany zgodnie z najnowszą wiedzą o psychopatologii rozwojowej dzieci i młodzieży, pozwala zweryfikować różne pozytywne oczekiwania co do wpływu zdrowiejących ojców na poziom realizacji zadań rozwojowych przez dziewczęta i chłopców w okresie adolescencji.
Na podkreślenie zasługuje indeterministyczny sposób myślenia autorki o ścieżkach rozwoju. Świadomość zagrożeń i potencjału członków rodziny, która zmaga się z problemem uzależnienia, może pomóc w planowaniu efektywnej działalności profilaktycznej i terapeutycznej wobec nich.
Iwona Grzegorzewska, psycholog, dr nauk humanistycznych, jest adiunktem w Zakładzie Poradnictwa i Seksuologii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół rozwojowych problemów okresu dzieciństwa i adolescencji, zwłaszcza dzieci i młodzieży wychowującej się w rodzinach z problemem alkoholowym. Od kilkunastu lat udziela również pomocy psychologicznej dzieciom i ich rodzicom.

Scholar
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-738-3510-8

Liczba stron: 217

Format: 150x210mm

Cena detaliczna: 29,40 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...