Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Drogą z piekła Fascynacje Kazimierza Boska

Marzena Baumann-Bosek

Drogą z piekła Fascynacje Kazimierza Boska

16,57

 

Kazimierz Bosek (1932-2006) ur. w Bukowcu k. Sanoka. syn Stanisława Boska, legionisty, zdolnego detektywa, komendanta policji we Lwowie, potem w Bieszczadach. Autor esejów, reportaży literackich. Zbiory autorskie: "Taka ludzka Żeremia", "Cyrograf na własnej skórze" "Na tropie tajemnic Jana z Czarnolasu", scenariuszy filmów dokumentalnych "Uranowe piętno", "Czarni baronowie", "Zostanie legenda".
Żołnierz karnych batalionów kopalnianych (wojskowa służba zastępcza 1953-1955), studiował dziennikarstwo i historię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Praktykował w "Echu Krakowa". Publikował w "Po prostu", "Współczesności" "Od nowa" "Literaturze". Poświęcił 25 lat na odszyfrowanie zagadek biograficznych Jana Kochanowskiego. Doprowadził do odszukania pierwszego grobu oraz zaginionych szczątków poety, do uroczystego pogrzebu Jana (czerwiec 1964) i pochowania go w zwoleńskim kościele, w podobnym do wawelskich sarkofagu z białego marmuru.

Bellona
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-111-4415-6

Liczba stron: 188

Format: 145x205mm

Cena detaliczna: 24,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...