Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Druga krucjata. Rozszerzanie granic...

Jonathan Phillips

Druga krucjata. Rozszerzanie granic...

54,90

 

,,Znakomita książka [...] prezentuje nowoczesną syntezę tematu w świetle obecnego stanu badań nad historią krucjat".prof. Malcolm Barber, Reading University"Jednym z osiągnięć tej wnikliwej pracy jest to, że poznając nieistniejący już świat, głębiej zastanawiamy się nad naszym własnym".,,The Guardian"Druga wyprawa krzyżowa (1145-1149), nader rzadko brana na warsztat historyka, była niezwykle śmiałą próbą rozprawienia się z niewiernymi aż na trzech frontach. Hufce krzyżowców, zachęcane przez papieża Eugeniusza III oraz Bernarda z Clairvaux, zamierzały pokonać muzułmanów w Ziemi Świętej i na Półwyspie Iberyjskim, a także pogan w północno-wschodniej Europie. Jednak - ku zaskoczeniu i przerażeniu społeczeństwa wychowanego na triumfalnych wspomnieniach pierwszej krucjaty - jedynie w Iberii odniosły one pewien sukces.Historyk Jonathan Phillips, wykorzystując w pełnym zakresie zarówno źródła podstawowe, historyczne i literackie, jak i wiele dyskusji badaczy tematu, rzuca nowe światło na genezę i przebieg drugiej krucjaty, jej radykalne cele i bezprecedensowe ambicje. Autor oferuje pierwsze od ponad stu lat, rzetelne opracowanie tej traktowanej po macoszemu wyprawy, która - choć nie zrealizowała wytkniętych celów - wywarła głęboki wpływ na historię Europy i wschodniej części regionu śródziemnomorskiego.Jonathan Phillips jest wykładowcą historii wypraw krzyżowych na University of London. Ma na swoim koncie wiele publikacji, m.in. The Crusades, 1095-1197 oraz The Fourth Crusade and the Sack of Constantinople, a także artykuły w ,,BBC History Magazine" i ,,History Today".

Rebis
Oprawa twarda

Data pierwszego wydania:
2013-06-18

ISBN: 9788378185116

Liczba stron: 496

Rebis

Format: 150x220mm

Cena detaliczna: 54,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...