Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Druga rewolucja krzemowa. Chipy, geopolityka i sukces brytyjskiego ARM

Druga rewolucja krzemowa. Chipy, geopolityka i sukces brytyjskiego ARM

8.0

(3 oceny) wspólnie z

53,21

 

Porywająca opowieść o nadejściu ery zaawansowanych układów scalonych i o brytyjskiej firmie technologicznej, która stworzyła ich projekty

Niewielkie krzemowe płytki, napędzające niestrudzony postęp technologiczny całego świata – zaawansowane układy scalone są dziś niezbędne do działania praktycznie każdego urządzenia, od sprzętu gospodarstwa domowego i linii produkcyjnych w fabrykach po smartfony i najnowsze zdobycze przemysłu zbrojeniowego.

W centrum tych miliardów scalaków leży projekt stworzony i rozwijany przez jedną firmę: ARM.

Założony w Cambridge w roku 1990 ARM opracował projekty układów scalonych, które wykorzystano już w 250 miliardach urządzeń – i liczba ta stale rośnie. Klejnot w koronie brytyjskiej zaawansowanej technologii jest nieodzownym elementem globalnego łańcucha dostaw, napędzanego przez amerykańskie umysły i azjatyckie zakłady produkcyjne i będącego źródłem napięć geopolitycznych.

Książka zawiera niepublikowane wywiady i dogłębne analizy. Opowiada historię ARM, od skromnych początków po nieodzowną rolę w rewolucji telefonii komórkowej i współczesne wspieranie rozwoju centrów danych, samochodów i superkomputerów, w których buzuje sztuczna inteligencja. Opowiada o długoletniej współpracy firmy z Apple oraz innymi tytanami świata technologii, jak też o sprzedaży za miliony funtów Masayoshi Sonowi, onegdaj najbogatszemu człowiekowi świata.

Autor w szczegółach relacjonuje walkę gigantów o kontrolę świata układów scalonych, widzianą oczami jedynego w swoim rodzaju brytyjskiego przedsiębiorstwa, które znalazło się w samym centrum owej walki.

**Najlepsza książka lata 2023 według „Financial Times”**

Książka odkrywa tajniki historii niezwykle istotnej firmy, o której istnieniu nie wszyscy wiedzą. Każdy z nas w jakimś stopniu jest zależny od technologii układów scalonych opracowanej przez ARM, a James Ashton daje nam do ręki pełną dramatyzmu opowieść o tym, gdzie narodził się ARM i jak ta skromna firma ukształtowała przyszłość komputerów i sztucznej inteligencji. Pouczająca i pełna introspekcji biografia firmy, której projekty definiują cyfrowy świat.

̶Chris Miller, autor książki Wielka wojna o chipy. Jak USA i Chiny walczą o technologiczną dominację nad światem

James Ashton nawiguje po meandrach geopolityki przemysłu półprzewodnikowego i przedstawia wewnętrzny ogląd na niezwykły rozwój ARM. Z Doliny Krzemowej do Tajwanu z międzylądowaniem w Cambridge – ta książka to niezastąpiona relacja z historii rozwoju kluczowego przemysłu, która w erze sztucznej inteligencji przypomina nam o tym, że technologia jest rzeczą ludzką.

̶Reid Hoffman,partnerw firmie inwestycyjnej Greydock, współzałożyciel LinkedIn, autor książki Rozmowa z chatem GPT o przyszłości ludzi i świata

Porywająca i inspirująca lektura.Pokazuje, jak brytyjska firma technologiczna walczyła o stanie się firmą globalną – i jak dopięła swego dzięki potężnemu połączeniu brytyjskiego talentu, międzynarodowej współpracy wspaniałych ludzi i niestrudzonej ambicji. Sukces ARM stanowi dowód na to, że w dzisiejszym, pełnym powiązań świecie tak bardzo istotne jest wyjście poza granice swojego kraju, bo tylko wtedy i tylko dzięki temu osiągnie się dostatecznie wielką skalę. Kluczem do tej historii sukcesu jest determinacja, by stać się numerem jeden – i nie popadać w samozadowolenie.

̶ Sir James Dyson, brytyjski wynalazca, projektant przemysłowy i przedsiębiorca

James Ashton pisze o biznesie, technologii, ekonomii i przywództwie. Był redaktorem naczelnym i redaktorem działu miejskiego gazet „London Evening Standard”, „Independent” oraz „The Sunday Times”. Jest dyrektorem zarządzającym Quoted Companies Alliance, organizacji zrzeszającej wzrastające firmy notowane na brytyjskim parkiecie giełdowym. Jego dotychczasowe publikacje o świecie biznesu to: The Nine Types of Leader oraz FTSE: The Inside Story (napisana wspólnie z założycielem giełdy FTSE, Markiem Makepeace’m). Urodził się w West Yorkshire, studiował na University of St Andrews i City, czyli University of London.

Prześwity
Broszurowa ze skrzydełkami

Wydanie: 1

ISBN: 978-83-8175-583-2

Liczba stron: 424

Format: 14.1x21.8cm

Cena detaliczna: 79,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...