Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Dywizja pancerna Das Reich w bitwie o Kursk

David Porter

Dywizja pancerna Das Reich w bitwie o Kursk

7.2

(6 ocen) wspólnie z

49,90

 

Książka jasno i precyzyjnie opisuje powstanie i rozwój formacji bojowych SS, kładąc szczególny nacisk na historię powstania Dywizji Das Reich, jej szlak bojowy do czasu Bitwy na Łuku Kurskim oraz dalsze losy tej jednostki.
Pierwsza połowa 1943 roku to czas intensywnych bojów Dywizji Das Reich: ponowne zdobycie Charkowa, odbudowa dywizji po ciężkich stratach w ludziach i sprzęcie i powrót na pole decydującej bitwy na Łuku Kurskim. W czasie tej największej bitwy pancernej w historii świata, boje wokół Prochorowki były najbardziej zażarte. Autor ciekawie opisuje dzień po dniu przebieg walk o Prochorowkę i udowadnia, że nie była to walka dwóch potężnych liczebnie formacji Das Reich oraz sowieckiego Drugiego Gwardyjskiego Korpusu Pancernego, tylko walka olbrzymiej liczebnie sowieckiej formacji (około 800 pojazdów pancernych) z liczącą tylko 294 czołgów, w tym zaledwie 15 Tygrysów, jednostki niemieckiej (stosunek 2,5:1). Straty Armii Czerwonej były olbrzymie. Niemcy jednak nie zdobyli Prochorowki, a na sowieckim zapleczu tysiące nowych czołgów czekało, by rozpocząć radzieckie kontrofensywy letnie.
Autor opisuje poszczególne jednostki Das Reich, od pułku do plutonu. Przedstawia ponad 50 rodzajów broni i uzbrojenia używanego przez te jednostki oraz taktykę ich użycia. Liczne ilustracje, fotografie oraz schematy organizacyjne podnoszą walory poznawcze tej publikacji. Duża rozkładówka przedstawia schemat organizacyjny Grupy Bojowej Das Reich.
Jest to wydawnictwo, które powinno znaleźć się w każdej biblioteczce entuzjastów militariów i historii wojen i uzbrojenia.

Vesper
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-773-1079-3

Liczba stron: 192

Format: 18.8x23.9

Cena detaliczna: 49,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...