Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Dziedzictwo. Bronisław Rutkowski

Stefański Marek

Dziedzictwo. Bronisław Rutkowski

24,88

 


To pasjonująca opowieść o jednej z najbardziej znaczących postaci polskiej kultury XX wieku. Droga życiowa luminarza muzyki organowej, lecz także szeroko rozumianej muzyki klasycznej, prof. Bronisława Rutkowskiego, została przedstawiona na tle burzliwych dziejów Polski i Europy, począwszy od Sankt Petersburga aż po Paryż. Ramy powieści stanowi dynamiczna i pełna wartkiej akcji relacja z dwóch podróży, które autor książki odbył kilka lat temu do maleńkich Komajów na Białorusi, miejsca urodzenia twórcy polskiej szkoły organowej i wychowawcy kilku pokoleń polskich muzyków, gdzie „wszystko się zaczęło”. Ponownie, jak ponad sto lat temu, zabrzmiała tam muzyka wielkiego Bacha, a młodzieńcze ślady „muzycznego dziadka” Marka Stefańskiego okazały się nader silnie obecne. Autor książki, polski wirtuoz organów, jest wychowankiem nestora polskich organistów, prof. Joachima Grubicha, który z kolei był najwybitniejszym sukcesorem Bronisława Rutkowskiego. Jesteśmy świadkami osobliwej „sztafety pokoleń” w przestrzeni sztuki, zarysowanej w szerokim, uniwersalnym i wielowątkowym kontekście.

Praca opiera się na źródłowych danych: listach do żony Zofii, rodziny, wypowiedziach w rozgłośniach Polskiego Radia, licznych artykułach oraz we wspomnieniach absolwentów Profesora. Powstaje obraz niezwykłej sylwetki wielkiego człowieka – animatora kultury polskiej, kochającego muzykę, otaczający go świat, a przede wszystkim młodzież, której poświęcił całe pracowite życie.

Joachim Grubich

Petrus
Oprawa twarda

Wydanie: 1

ISBN: 978-83-7720-636-2

Liczba stron: 258

Cena detaliczna: 37,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...