Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Dzień rozrachunku

John Grisham

Dzień rozrachunku

6.7

(379 ocen) wspólnie z

29,26

 

Rok 1946. Clanton w stanie Missisipi. Pete Banningto to bohater wojenny i wzorowy mąż, sąsiad i obywatel. Jest właścicielem plantacji bawełny.

Pewnego październikowego ranka wstaje wcześnie z łóżka i jedzie do miasta, wchodzi do kościoła i zupełnie spokojnie zabija swojego przyjaciela – pastora. Jeśli morderstwo w biały dzień, w świątyni nie byłoby wystarczająco szokujące, to Pete Banningto na swoją obronę ma tylko jedno zdanie: „Nie mam nic do powiedzenia”.

Dlaczego to zrobił? Śledczy nie znajdują odpowiedzi. Czy ma to związek z jego żoną, która rok temu trafiła do zakładu psychiatrycznego? Motywy będą zaskakujące…

Albatros
Broszurowa ze skrzydełkami

Wydanie: drugie

ISBN: 978-83-812-5959-0

Tytuł oryginalny: The Reckoning

Liczba stron: 512

Albatros

Format: 125x195mm

Cena detaliczna: 41,90 zł

Tłumaczenie: Andrzej Szulc

Autor opowiada o pomyśle na książkę

Komentarze i recenzje nie są potwierdzone zakupem

Marta Sójka

JOHN GRISHAM "DZIEŃ ROZRACHUNKU"

Jedyny w swoim rodzaju, mistrz thrillerów prawniczych John Grisham powraca w zaskakująco dobrym kryminałem „Dzień rozrachunku". Powieść opowiada o weteranie wojennym, który był wzorowym obywatelem, idealnym mężem, przyjacielem, sąsiadem. Uprawiał bawełnę. Nic dziwnego, były żołnierz zawsze budzi jakiegoś rodzaju respekt i poważanie. Wszystko zmienia się, gdy zupełnie niepodziewanie dokonuje zabójstwa na jego przyjacielu, a równocześnie pastorze parafii metodystów, do którego sam Pete uczęszczał. Osierocił żonę i troje nieletnich dzieci. Zabójca nie próbuje zacierać śladów, nie próbuje się ukrywać. Jedyne zdanie, jakie wypowiedział w tej sprawie to: „Nie mam nic do powiedzienia". Śledczy wskazują na niepoczytalność. Wszystko to prowadzi do krzesła elektrycznego. Jednak wciąż nasuwa się pytanie: dlaczego!? Bardzo dobry thriller. Przerażający i zagadkowy. Temat zabójstwa pastora to tak naprawdę tło do wyjaśnienia amerykańskich zjawisk społeczno-obyczajowych, o czym przekonujemy się podczas lektury. Książąk to również dobry czas na przemyślenie własnych rozterek. Polecam, bardzo dobry kryminał, który uzmysławia wiele rzeczy, a także zaskakuje zakończeniem. Polecam!
Olga

Polecam

Tajemnica, dlaczego Pete zastrzelił swojego przyjaciele i jednocześniie pastora jest głównym wątkiem, wokół którego skupia się powieść. Jesteśmy świadkami intensywnego śledztwa, rozpraw sądowcyh, dramatów rodzinnych. "Dzień rozrachunku" to niezwykła podróż na amerykańskie południe Jima Crowa i do filipińskiej dżungli w czasach II wojny światowej. Możemy prześledzić wcześniejsze losy Pete'a Banningtona, od jego szczęśliwej młodości, pełnej miłości, ale i ciężkiej pracy na plantacji bawełny, po wstrząsającą opowieść walki na froncie II wojny światowej, a także niestety głód, tortury, upokorzenia w japońskiej niewoli.
Wszystko to sklada się na fenomenalny thriller, który wciągnie niejednego czytelnika. Wprost nie można oderwać się od tej lektury. Polecam gorąco, bardzo dobra pozycja.
Karolina Opioła

"Dzień rozrachunku"

Mogłabym pisać same dobre rzeczy o kolejnej powieści Johna Grismana. Po pierwsze jak zawsze wielowątkowa fabuła. To nie jedynie temat zabójstwa pastora przez weterana wojennego. To także szerokie spojrzenie na lata 40 XIX wieku. To także wyraziści i charyzmatyczni bohaterowie. A w końcu pięknie opisy klimatu amerykańskiego Południa i opisy uprawy bawełny. Nie chcę za wiele zdradzać, bo nie zespuję niespodziankę. Mogę jedynie gorąco polecić tę pozycje. Z pewnością nie pożałujecie!

Ebook i Audiobook dostępny na

Kup ebooka
Kup audiobooka

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...