Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Dziennik roku 1990

Leon Janczak

Dziennik roku 1990

33,00

 

"...Jak wyjaśnia sam Autor: „...sprawcą publikowanych tu zapisków jest przypadek - ukazanie się na rynku, po raz pierwszy po wojnie, obszernych biurowych kalendarzy...”. Pretekstem zaś dla wydawców, by ogłosić drukiem ich skromny fragment, dotyczący roku 1990, jest rocznica obrad Okrągłego Stołu i następujących po nich wydarzeń polskiej transformacji społeczno-ustrojowej, których wynikiem było przystąpienie Polski do Unii Europejskiej.
Autor - Leon Janczak, zachęcony „obszernym biurowym kalendarzem” – z godną podziwu wytrwałością, począwszy od lat młodości, przez całe życie prowadził w swoich terminarzach na bieżąco codzienne zapiski, bez znajomości następstwa zdarzeń, „nie wiedząc, co będzie za miesiąc, za rok, za 10 lat”. W ten sposób powstał kronikarski zapis kilku dziesięcioleci polskiej historii najnowszej, zawierający nie tylko przebogatą warstwę faktograficzną, ale też interesujące, sporządzane bez dystansu czasu opinie i spostrzeżenia Autora - ludowca „z krwi i kości”, osoby znającej i czującej niuanse polityki, mającej własne w niej doświadczenia, wnikliwego obserwatora, trzeźwo patrzącego na otaczającą rzeczywistość.
Dzienniki Leona Janczaka to niezwykłe świadectwo historii, poruszające różne aspekty życia społecznego, politycznego i ekonomicznego zarówno w skali ogólnokrajowej, jak i makroekonomicznych procesów. Zapiski te odnotowane zostały przez człowieka znanego i docenianego w środowisku ludowców, który wiele w życiu doświadczył...".
Z przedmowy dr Janusza Gmitruka i dr Czesława Siekierskiego

Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-600-9387-0

Liczba stron: 152

Format: 16.0x23.5cm

Cena detaliczna: 33,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...