Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Dziewczęta z pokoju 28

Hannelore Brenner

Dziewczęta z pokoju 28

6.6

(50 ocen) wspólnie z

34,90

 

„Poruszająca książka, opowiadająca o intelektualnym buncie, o godności człowieka, a także o pięknie i potędze dziecięcej wyobraźni.”
"Süddeutsche Zeitung"
Historia kilku dziewcząt więzionych w Theresinstadt jest pretekstem do opowieści o tym obozie dla ludności
pochodzenia żydowskiego, wykorzystywanym prze nazistów w celach propagandowych. Osadzono tam m.in. Wielu czeskich i słowackich artystów i intelektualistów, którzy mogli tworzyć, chociaż codzienne życie w obozie
wyglądało zgoła inaczej, niż pokazywali to światu naziści.
Tam, w domu L 410, w pokoju 28, zeszły się drogi kilku bohaterek książki. Mieszkały w ogromnej ciasnocie - na
trzydziestu metrach kwadratowych umieszczono trzydzieści dziewcząt. Co jakiś czas, niektóre z nich były
selekcjonowane do budzących przerażenie transportów na Wschód. Na ich miejsce przychodziły nowe… Hannelore Brenner łączy ze sobą portrety osób, prywatne zapiski, urzędowe dokumenty, fakty i wydarzenia, tworząc niezwykły obraz Theresinstadt w „czasach pogardy”.
Hannelore Brenner (ur. 1951) studiowała filozofię, germanistykę i teatroznawstwo. Przez długie lata była
współpracownicą amerykańskiego autora, Petera Wydena. Pracowała dla rozgłośni radiowych, w berlińskim radiu była m.in. współautorką programu o Tadeuszu Różewiczu. Poszukiwania materiałów do dokumentacji radiowej o dzieciach z getta Theresienstadt zaowocowały długoletnimi kontaktami z byłymi więźniarkami Theresienstadt i Auschwitz, i kolejnymi projektami na temat Holokaustu: audycjami radiowymi, szkolnym programem edukacyjnym, sztuką teatralną, niniejszą książką oraz wystawą zatytułowaną „Dziewczęta z pokoju 28”. Autorka mieszka w Berlinie.

Świat Książki
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-794-3060-4

Tytuł oryginalny: Die Madchen von Zimmer 28

Liczba stron: 400

Świat Książki

Format: 140x220mm

Cena detaliczna: 34,90 zł

Tłumaczenie: Ryszard Turczyn

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...