Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

E pur si muove... Publicystyka społeczna z lat 1881-1918

Paulina Kuczakska-Reinschmit

E pur si muove... Publicystyka społeczna z lat 1881-1918

60,00

 

Wstęp do wyboru pism Kuczalskiej-Reinschmit pomyślany został jako syn­tetyczny opis przypływów i odpływów zainteresowania działalnością lider­ki polskich sufrażystek w XX wieku. Zawiera zatem informacje o najważniej­szych placówkach jej pracy i zagadnieniach, wokół których koncentrowała się jej myśl emancypacyjna, jednak ich monograficzne ujęcie w układzie chrono­logicznym stanie się przedmiotem osobnej pracy: „Ster” pod redakcją Pauli­ny Kuczalskiej-Reinschmit. Prezentowany wybór pomyślany został jako etap przygotowawczy tej książki, a zarazem jej kontekst źródłowy.

Lokalizacja prac Kuczalskiej-Reinschmit, rozproszonych na łamach wie­lu czasopism, nie byłaby możliwa bez pomocy osób opiekujących się Biblio­grafią Literackiej Zawartości Czasopism Polskich XIX i XX wieku w Instytu­cie Badań Literackich PAN, tzw. Kartoteką Adama Bara. Dotarcie do tych prac, znajdujących się nieraz w materiałach rzadko i niechętnie udostępnia­nych z powodu złego stanu ich zachowania, oraz ich kopiowanie było możli­we dzięki przychylności i pomocy władz i pracowników Biblioteki Narodowej w Warszawie. Personelowi obu wymienionych wyżej instytucji serdecznie dziękuję za nieocenione wsparcie na pierwszym etapie poszukiwania i kom­pletowania materiału źródłowego.

Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-797-2061-3

Liczba stron: 683

Format: 16.0x21.9

Cena detaliczna: 60,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...