Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Ecclesia - Regnum - Fontes Studia z dziejów średniowiecza

Praca zbiorowa

Ecclesia - Regnum - Fontes Studia z dziejów średniowiecza

51,00

 

Tom Ecclesia - Regnum - Fontes dedykowany Profesor Marii Koczerskiej zawiera studia autorstwa Jej uczniów, współpracowników i przyjaciół. Nawiązują one do głównych zainteresowań i dokonań badawczych Jubilatki, obejmując problematykę dziejów Kościoła, relacji władzy duchownej i świeckiej, życia społecznego, kultury oraz szeroko rozumianego źródłoznawstwa i edytorstwa - od wczesnego średniowiecza po wczesną nowożytność. Szereg studiów poświęconych zostało Zbigniewowi Oleśnickiemu i Janowi Długoszowi - dwóm wielkim osobowościom Polski późnego średniowiecza, których rozpoznanie tak wiele zawdzięcza badaniom Marii Koczerskiej.

Maria Koczerska od czasów studiów związana jest z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, obecnie jako jego profesor. Autorka książek: Rodzina szlachecka w Polsce późnego średniowiecza (1975), Zbigniew Oleśnicki i Kościół krakowski w czasach jego pontyfikatu (2004) i wielu artykułów; jest m.in.. Członkiem zarządu Towarzystwa Miłośników Historii, członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Heraldycznego, członkiem zwyczajnym Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, członkiem Komitetu Nauk Historycznych PAN oraz polskiej sekcji Commission Internationale d`Histoire et d`Etudes du Christianisme. W latach 2008-2012 była dyrektorem Instytutu Historycznego UW, od 1998 r. jest współredaktorką czasopisma "?Studia Źródłoznawcze"?.

Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-235-1925-6

Liczba stron: 774

Format: 16.5x23.6

Cena detaliczna: 51,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...