Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Efekt Lucyfera Dlaczego dobrzy ludzie czynią zło?

Philip Zimbardo

Efekt Lucyfera Dlaczego dobrzy ludzie czynią zło?

7.7

(1235 ocen) wspólnie z

80,00

 

Jedna z najważniejszych prac nurtu psychologii dobra i zła.

Czytelnik odnajdzie w niej interesującą analizę eksperymentu stanfordzkiego oraz jego związek z tym, co później wydarzyło się w więzieniu w Abu Ghraib.

Książka przedstawia mechanizmy oraz czynniki, które sprawiają, że ze zwykłego człowieka wychodzi oprawca i ofiara systemu. Jednocześnie uświadamia, że jest możliwość zmiany bądź zapobiegnięciu niechcianym zachowaniom jednostki lub grupy. Najważniejsze jest zrozumienie, jakie siły, wartości i skłonności przez nie są przejawiane oraz wnoszone w daną sytuację. Autor uważa, że można mieć większy wpływ na zredukowanie niepożądanych indywidualnych reakcji przez wiedzę. Pokazuje również jak ich unikać lub je modyfikować.

Zimbardo poszukuje wyjaśnienia dla stwierdzonych zależności, odwołując się do dotychczasowych badań nad jednostkowymi postawami (poczucie władzy, konformizm i posłuszeństwo), a także nad oddziaływaniami szerszego środowiska społecznego (odindywidualizowanie, odczłowieczenie i znieczulica). Książkę zamyka rozdział na temat oporu wobec niepożądanych nacisków ze strony sytuacji społecznych i analiza postawy heroicznej, którą autor uważa za remedium na grożące nam z różnych stron zło.

Wydawnictwo Naukowe PWN
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-011-9473-4

Liczba stron: 486

Format: 16.5x23.5

Cena detaliczna: 94,00 zł

Wywiad radiowy z autorem o książce

Ebook i Audiobook dostępny na

Kup ebooka

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...