Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Egipt Circa 1850

Leszek Zinkow

Egipt Circa 1850

35,00

 

[Książka] jest dość charakterystyczna. Punktem wyjścia jest właściwie jej część II, czyli publikacja Listów z podróży Karola Drzewieckiego [...]. Oddają one w znacznym stopniu stan ówczesnej wiedzy na temat odległej przeszłości Egiptu, gdyż Drzewiecki do swego zadania solidnie się przygotowywał [...]. Relacja Karola Drzewieckiego stanowi ciekawy dokument epoki. Tekst ten dał jednak też asumpt do przedstawienia szerszego tła związanego ze stosunkiem świata zachodniego do Orientu, na przykładzie właśnie Egiptu i dostrzeganej już wówczas w pełni jego roli kulturowej. Coraz większej wagi nabiera stawiane coraz częściej pytanie: „do kogo należy starożytny Egipt?”. [...] Nie zapomniano też jednak o sytuacji odwrotnej, tzn. zapoznawaniu się ówczesnego Egiptu ze światem zachodnim, poczynając od francuskiej okupacji w wyniku napoleońskich podbojów, aż po celowe przyswajanie sobie osiągnięć europejskiej nauki [...]. Sprzyja temu [...] zestawienie „żywotów paralelnych” (szczególnie w przypadku Napoleona Bonapartego i Muhammada Alego), prezentujących wybitne jednostki niejako „po obu stronach”.

Z recenzji prof. Joachima Śliwy

WAM
Broszurowa ze skrzydełkami

ISBN: 978-83-277-0064-3

Liczba stron: 310

Format: 155x230mm

Cena detaliczna: 35,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...