Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Ekonometria

Mieczysław Sobczyk

Ekonometria

39,00

 

Niniejszy podręcznik zawiera podstawowy kurs ekonometrii i jest przeznaczony dla studentów różnych dyscyplin ekonomicznych. Prezentowane zagadnienia są podawane od podstaw i nie są nadmiernie skomplikowane pod względem formalnym. Autorowi udało się w sposób syntetyczny, bez odsyłania do zaawansowanej matematyki lub statystyki, za to ze wskazaniem możliwości aplikacyjnych, omówić zagadnienia zwykle uważane za trudne.
Książka będzie również przydatna tym wszystkim, którzy prowadzą analizy ekonomiczne, a nie dysponują szeroką wiedzą matematyczno-statystyczną.

W podręczniku w sposób uporządkowany przedstawiono kolejne etapy budowy modelu ekonometrycznego, dobór zmiennych do modelu oraz podstawowe metody szacowania jego parametrów, wraz z oceną trafności tego oszacowania, oraz podano pod dyskusję problem wykorzystania tego modelu do celów prognostycznych. Odrębną część stanowi omówienie modeli nieklasycznych. Warto podkreślić, że w każdym z rozdziałów zawarto dobrze dobrane i szczegółowo przeanalizowane przykłady ilustrujące prezentowane w rozdziale zagadnienie odpowiednio o charakterze teoretycznym lub praktycznym (…). Każdy z rozdziałów, oprócz pierwszego, zakończony jest sporą liczbą przykładów do samodzielnego rozwiązania (…). Kontrolę stopnia opanowania materiału ułatwiają rozwiązania wszystkich zadań zamieszczone w odrębnym rozdziale na końcu podręcznika.


Dr hab. Maria Balcerowicz-Szkutnik, prof. UE
Katedra Metod Statystyczno-Matematycznych w Ekonomii
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach



Dr Mieczysław Sobczyk jest doświadczonym dydaktykiem, związanym z Zakładem Statystyki i Ekonometrii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

C.H. Beck
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-255-4344-0

Liczba stron: 140

Format: 16.5x24.0cm

Cena detaliczna: 39,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...