Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Ewolucja roli podatków i systemów podatkowych we współczesnych gospodarkach

Ewolucja roli podatków i systemów podatkowych we współczesnych gospodarkach

35,02

 

Monografia naukowa dotyczy ważnej i aktualnej problematyki z obszaru teorii opodatkowania oraz polityki podatkowej. Jej głównym celem jest ukazanie ewolucji w postrzeganiu roli podatków oraz systemów podatkowych we współczesnych gospodarkach. Należy podkreślić, że istnieje wiele powodów, dla których warto zajmować się tą problematyką. Podatki mają zasadnicze znaczenie dla istnienia i funkcjonowania państwa oraz społeczeństwa. Oznacza to, że podatki, a więc także realizowana polityka podatkowa, powinny być dostosowane do zmieniającej się rzeczywistości społeczno-gospodarczej.
Należy jednak zauważyć, że chociaż literatura przedmiotu zawiera wiele teorii, nadal nie ma w pełni „zintegrowanego systemu teoretycznego” dotyczącego racjonalnego opodatkowania (o ile jego stworzenie jest w ogóle możliwe), który można byłoby wykorzystać. Niewątpliwie pomocne może być przeanalizowanie dotychczasowych doświadczeń. Jednak przygotowanie całościowej analizy podatków / polityki podatkowej, dostosowanej do uwarunkowań współczesnych gospodarek i społeczeństw, nie jest zadaniem łatwym. Niezbędna jest tu zarówno analiza pozytywna, jak i normatywna. Bez kompleksowego podejścia do opodatkowania, które to będzie uwzględniać, nie jest możliwe przeanalizowanie funkcjonujących w tym zakresie rozwiązań, jak również postawienie pytań dotyczących ewentualnych zmian dotyczących obowiązujących konstrukcji podatkowych. Przedłożona do recenzji praca może przynajmniej w części pomóc te problemy rozwiązać.
Monografia stanowi interesujące opracowanie naukowe, uwzględniające szereg aktualnych problemów z zakresu teorii podatków i funkcjonowania systemów podatkowych we współczesnych gospodarkach. Książka ta może być wykorzystywana zarówno przez osoby prowadzące badania na ten temat, jak i przez dydaktyków akademickich. Będą mogli z niej korzystać zarówno studenci ekonomii i finansów, jak i nauk prawnych. Jednocześnie monografia może stanowić doskonałe źródło przyszłych inspiracji i być przyczynkiem do dalszych, wielopłaszczyznowych badań.

Z recenzji prof. UwB dr hab. Ryty Dziemianowicz

UMCS
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-227-9310-7

Liczba stron: 278

Cena detaliczna: 39,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...