Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Filozofia indyjska Wprowadzenie

Sue Hamilton

Filozofia indyjska Wprowadzenie

6.8

(12 ocen) wspólnie z

31,40

 

Indie mają długą, trwającą dwa i pół tysiąca lat, bogatą i zróżnicowaną tradycję myśli filozoficznej nawiązującą do kilku wielkich tradycji religijnych.
Do niedawna Indie powszechnie kojarzono z „mistycznością” a Zachód z „racjonalnością”. Wielu ludzi nadal w to wierzy, ale – jak wyjaśnia autorka niniejszej ksiązki – myśl indyjska posiada także silną tradycję racjonalną. Zaczynając od samych początków filozofowania w Indiach, Sue Hamilton przedstawia jak i dlaczego rozwijała się i rozprzestrzeniała filozoficzna debata, dając początek rozmaitym szkołom myślenia. Hamilton wprowadza Czytelnika w świat klasycznej filozofii indyjskiej, naświetlając jej najbardziej charakterystyczne cechy i opisując sposoby, na jakie wielcy filozofowie Indii starali pojąć i zinterpretować naturę rzeczywistości.

Filozofia indyjska jest w pełni profesjonalnym, nowoczesnym, uwzględniającym aktualny stan wiedzy podręcznikiem, jakiego brakuje na rynku w Polsce.
Dr hab. Krzysztof Kosior, prof. UMCS
Książka stanowi fascynującą i bardzo potrzebną prezentację wielkich szkół indyjskiej tradycji filozoficznej. Sue Hamilton doskonale wywiązała się ze swojego zadania, wydobywając głęboką mądrość drzemiącą w myśli indyjskiej. Zdołała przy tym przedstawić bogactwo i złożoność filozofii indyjskiej w zajmującym i nadzwyczaj celnym tekście.
Shlomo Biderman, University of Tel Aviv

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Broszurowa ze skrzydełkami

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-233-3020-2

Liczba stron: 186

Format: 135x205mm

Cena detaliczna: 31,40 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...