Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Finansowanie firm na rynkach zagranicznych

Wioletta Nawrot

Finansowanie firm na rynkach zagranicznych

39,00

 

Książka ta jest jedyną, jak do tej pory, na rynku wydawniczym w Polsce traktującą w sposób tak obszerny problematykę związaną z gromadzeniem kapitału na działalność firmy krajowej poprzez rynki zagraniczne. Może być z powodzeniem polecana do nauki finansów na studiach wyższych uczelni ekonomicznych. Książka składa się z 5 rozdziałów. Rozdział pierwszy jest poświęcony omówieniu problematyki globalizacji współczesnych rynków finansowych w kontekście zagranicznej ekspansji przedsiębiorstwa. Przedstawia istotę i strukturę rynku finansowego, podłoże jego globalizacji, a w szczególności proces globalizujących się giełd papierów wartościowych. Na uwagę zasługują współczesne tendencje zmian w funkcjonowaniu giełd papierów wartościowych. W rozdziale drugim Autorka rozpatruje wielorakie aspekty związane z emisją papierów wartościowych na zagranicznych rynkach kapitałowych i wprowadzaniem ich do obrotu giełdowego. Wskazuje na motywy, korzyści oraz negatywne aspekty związane z tym procesem. Niewątpliwie trzeba przyznać, iż przeważają korzyści wynikające z pozyskiwanego kapitału i efektu marketingowego, chociaż należy pamiętać, że koszty egzystencji firmy na zagranicznym rynku giełdowym są stosunkowo wysokie. Rozdział trzeci omawia praktyczne aspekty wprowadzania spółek krajowych na zagraniczne giełdy papierów wartościowych. Zwraca uwagę na emisję akcji, kwitów depozytowych oraz obligacji na rynkach zagranicznych i procedury, które towarzyszą emisji tych instrumentów finansowych. Przedstawiono w nim także cechy spółek notowanych na giełdach zagranicznych, motywy emisji ich walorów oraz kryteria wyboru danej giełdy. W końcowej części rozdziału zaprezentowano strukturę geograficzną obrotu walorami firm pochodzących z różnych krajów świata. Dwa ostatnie rozdziały książki odnoszą się do polskich spółek poszukujących kapitału na rynkach zagranicznych oraz do warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych w kontekście emisji kwitów depozytowych przez spółki notowane na tej giełdzie. Rozdział czwarty przedstawia programy emisji kwitów depozytowych zrealizowane przez polskie spółki za granicą, powody emisji tych papierów wartościowych oraz cechy polskich spółek, których kwity depozytowe są notowane na rynkach zagranicznych. Natomiast w rozdziale piątym przedstawiono wyniki badań empirycznych dotyczących wpływu notowań kwitów depozytowych polskich spółek na giełdach zagranicznych na giełdę w Warszawie. Badania te pokazały, że emisje kwitów depozytowych nie zmniejszyły kapitalizacji polskiej giełdy. Reasumując, książka W. Nawrot jest bardzo wartościową pozycją na rynku polskim. Jest dobrze osadzona w światowej literaturze tematu i zawiera aktualne wyniki badań z zakresu możliwości finansowania działalności przedsiębiorstwa poprzez międzynarodowy rynek finansowy. Z pewnością znajdzie liczne grono czytelników rekrutujących się zarówno spośród studentów kierunków ekonomicznych, jak i praktyków życia gospodarczego w Polsce.

CeDeWu
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-755-6112-8

Liczba stron: 142

Format: 17.0x24.0cm

Cena detaliczna: 39,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...