Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Frakersi O gazie i ropie łupkowej

Gregory Zuckerman

Frakersi O gazie i ropie łupkowej

6.8

(5 ocen) wspólnie z

65,00

 

Eksperci rynku energii snuli w ostatnich latach dramatyczne wizje, przewidując niedobory ropy naftowej i gazu ziemnego. Polityczni decydenci zastanawiali się, jak będzie wyglądał świat, w którym popyt na te surowce zacznie przewyższać podaż, śrubując ceny energii do granic możliwości. I nagle wszystko się zmieniło. Garstka Amerykanów, wśród nich Aubrey McClendon, Harold Hamm i Mark Papa, uparła się bowiem, że w szczególnym rodzaju skały – łupku, znajdują się nieprzebrane bogactwa ropy i gazu. Trzeba tylko wiedzieć, jak się do nich dostać. Wielkie firmy naftowe zrezygnowały właśnie z poszukiwania nowych źródeł energii na amerykańskiej ziemi i wydawało się, że światu grozi kryzys energetyczny. Jednak poszukiwacze czarnego złota byli konsekwentni. Eksperymentując ze szczelinowaniem hydraulicznym w straszliwie gęstych skałach – proces ten dziś znany jest jako frakowanie – dokonali przełomu. „Frakersi” to pasjonująca książka o ludziach, którzy zmienili kurs historii gospodarczej, środowiskowej i geopolitycznej świata. Ale to także historia gniewnego sprzeciwu wobec rewolucji energetycznej…

Gregory Zuckerman jest amerykańskim dziennikarzem ekonomicznym i biznesowym.
Pisze dla Wall Street Journal i komentuje w stacjach telewizyjnych CNBC oraz Fox Business. Jest autorem bestsellerowej książki „The Greatest Ever Trade”, opowiadającej o tym, jak w 2007 roku amerykański inwestor John Paulson zarobił miliardy dolarów dzięki skomplikowanym instrumentom finansowym opartym na przeszacowanym rynku kredytów hipotecznych. Zuckerman dwukrotnie zdobył nagrodę Geralda Loeba oraz nagrodę dziennikarską New York Press Club. Ukończył Uniwersytet Brandeis. Mieszka w New Jersey z żoną i dwoma synami. Jest fanem bejsbolu.

Recenzja:
Są przynajmniej dwa powody, dla których warto przeczytać Frakersów. Pierwszy to podana w przystępny sposób wiedza o węglowodorach zawartych w skałach łupkowych, leżących zazwyczaj kilometry pod powierzchnią ziemi, o tym, jak się do nich dobrać i co z tego wynika. Drugi powód jest istotniejszy. To pojawiająca się przed czytelnikiem szansa uświadomienia sobie jakich warunków, wymagają i w jakich następują wielkie przełomy technologiczne.
Fragment przedmowy do wydania polskiego


Tomasz Konik
Partner, Lider Zespołu Energii i Zasobów Naturalnych w Deloitte
Fragment przedmowy do wydania polskiego


SERIA ENERGIA: Przegląd najlepszej zagranicznej i polskiej literatury poświęconej energii i jej roli w życiu człowieka, a także związanych z nią wyzwań dotyczących m.in. bezpieczeństwa energetycznego, konsekwencji zmiany klimatu, realnych rozmiarów i dostępności zasobów złóż surowców i związanych z nimi inwestycji.

Patroni medialni: Rzeczpospolita, Nowy Przemysł, Wnp.pl
Partner: DELOITTE

Kurhaus Publishing
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-639-9390-0

Tytuł oryginalny: The Frackers

Liczba stron: 336

Format: 16.0x24.0cm

Cena detaliczna: 65,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...