Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Francois Mitterrand i Europa w latach 1981-95

Marek Mikołajczyk

Francois Mitterrand i Europa w latach 1981-95

45,00

 

François Mitterrand był prezydentem Franci w latach 1981-1995. W okresie jego rządów doszło do rozpadu bloku radzieckiego, zjednoczyły się Niemcy, upadł Związek Radziecki, wybuchła wojna w Jugosławii, podpisany został traktat o Unii Europejskiej. Wydarzenia te w zasadniczy sposób zmieniły sytuację w Europie, zwłaszcza w Europie Wschodniej. Dzięki nim Europa stanęła przed realną szansą na zjednoczenie obu jej części. Towarzyszyły temu wielkie nadzieje, ale także obawy. Mitterrand jeszcze jako młody polityk opowiadał się za wspólnotą europejską i popierał działania zmierzające do integracji Europy. Jako przywódcy Francji przyszło mu z kolei współdecydować o przyszłości Europy w tym wyjątkowym dla niej momencie dziejowym. Wiązała się z tym ogromna odpowiedzialność nie tylko wobec setek milionów żyjących w tym czasie Europejczyków, ale również wobec przyszłych pokoleń. Mitterrand, którego życie mocno było osadzone w historii Europy, miał tego świadomość. Autor niniejszej pracy próbuje odpowiedzieć na pytanie, jaką rolę odegrał francuski prezydent w procesie przemian zachodzących w Europie w latach 1981-1995 oraz na ile te przemiany zgodne były z jego oczekiwaniami i wizją Europy.
Dr hab. Marek Mikołajczyk jest pracownikiem naukowym Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w najnowszej historii powszechnej ze szczególnym uwzględnieniem dziejów Francji. W swoim dorobku naukowym ma liczne prace publikowane w Polsce jak i za granicą. Jest autorem takich książek jak m.in.: Polityka Francji wobec ZSRR w latach 1944-1955, Poznań 2004; Jean Monnet. Inspirator zjednoczenia Europy, Poznań 2007; Rola Francji w procesie integracji europejskiej w latach 1946-1958, Poznań 2007. Ponadto jest autorem licznych artykułów zamieszczanych w tygodnikach społeczno-kulturalnych, m.in. w „Polityce” oraz w prasie codziennej, m.in. „Gazeta Wyborcza”.
Książka została wydana przez "Wydawnictwo Nauka i Innowacje"

Nauka i Innowacje
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2015-02-03

ISBN: 978-83-648-6498-8

Liczba stron: 340

Format: 15.0x22.5cm

Cena detaliczna: 45,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...