Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Führer: Walka do ostatniej kropli krwi

Ian Kershaw

Führer: Walka do ostatniej kropli krwi

7.6

(39 ocen) wspólnie z

48,93

Ostatnia tajemnica II wojny światowej nareszcie wyjaśniona!

Dlaczego Niemcy pozostali wierni Hitlerowi do końca? Ostatnie miesiące II wojny światowej skrywają niezwykłą tajemnicę. Sytuacja Niemiec była beznadziejna: dzieci i starcy w mundurach, zrównane z ziemią miasta, ludność cywilna wydana na pastwę Armii Czerwonej. Niezwyciężony wódz, Adolf Hitler, wydaje z berlińskiego bunkra polecenia nieistniejącym armiom. Jednak i żołnierze, i zwykli Niemcy wciąż trwali przy swoim Führerze.

Czy na pewno decydującą rolę odegrał tu nazistowski terror? A może magnetyzm wodza? Jak to się stało, że tak potulnie znosili kolejne ciosy? Dlaczego się nie buntowali, nie składali broni? Na co liczyli? 

Brytyjski historyk, autor najważniejszej biografii Hitlera, wie o Trzeciej Rzeszy więcej niż ktokolwiek inny. Tylko on mógł przekonująco wyjaśnić niewiarygodne losy Niemiec tuż przed końcem wojny. Dzięki tej przełomowej książce zmieni na zawsze nasze spojrzenie na ostatnie miesiące wojny. Przeczytaj, dlaczego Niemcy postanowili walczyć do ostatniej kropli krwi!  

Znak
Oprawa twarda z obwolutą

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2012-04-23

ISBN: 978-83-240-2237-3

Opracowanie graficzne
Witold Siemaszkiewicz

Tytuł oryginalny: The End: The Defiance and Destruction of Hitler's Germany, 1944-1945

Liczba stron: 584

Znak

Format: 150x235

Cena detaliczna: 69,90 zł

Tłumaczenie: Grzegorz Siwek

Jak zmieniała się sytuacja w Europie

Hitlerowskie Niemcy, ich sojusznicy i kraje zależne 1938-1945

Ciekawostki historyczne

Niemcy w podbitych państwach rządzili przy wykorzystaniu krwawego terroru. W samej Rzeszy aparat represji był mniej surowy i starano się raczej nie mordować zdrowych „aryjskich” obywateli. Wszystko jednak uległo zmianie wraz ze zbliżaniem się Armii Czerwonej do granic Rzeszy („Jak Hitler zwalczał defetyzm wśród obywateli III Rzeszy?”). Zobacz więcej >>

Ciekawostki historyczne

Ostatnie miesiące wojny dla więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych nierozerwalnie łączyły się z „marszami śmierci”. Trasa większości z nich prowadziła ze wschodu w głąb Rzeszy. Jednak w dniach 20 - 21 stycznia 1945 r. „ustalona” trasa przyjęła odwrotny kierunek. Siedem tysięcy więźniów jednej ze wschodniopruskich filii KL Stutthof wysłano na wschód. Czekał ich najgorszy możliwy los („Śmiertelny marsz na wschód. Niemiecka zbrodnia w Palmnicken”). Zobacz więcej >>

Ciekawostki historyczne

20 lipca 1944 roku grupa oficerów Wehrmachtu zorganizowała zamach na Adolfa Hitlera, który niemal się udał! Jednak niemieckie społeczeństwo zareagowało na próbę obalenia dyktatora, który wciągnął kraj w krwawą wojnę, zupełnie inaczej niż można by tego oczekiwać. („Bogu dzięki, Führer żyje! Reakcje Niemców na zamach na Hitlera”). Zobacz więcej >>

Ciekawostki historyczne

Heinrich Himmler chciał wymienić milion Żydów za 10 000 alianckich ciężarówek. I nie był to wcale jedyny przypadek, kiedy Reichsführer-SS próbował „przehandlować” więźniów obozów koncentracyjnych. Kolejny miał miejsce na przełomie 1944 i 1945 r. Tym razem w grę wchodziły już nie środki transportu, ale twarda waluta. („Tysiąc dolarów za życie Żyda”). Zobacz więcej >>

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...