Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Gdyńskie trolejbusy. Rozwój gdyńskiej komunikacji trolejbusowej w latach 1943–2023

Piotr Bielski

Gdyńskie trolejbusy. Rozwój gdyńskiej komunikacji trolejbusowej w latach 1943–2023

78,93

 

Monografia Gdyńskie trolejbusy. Rozwój gdyńskiej komunikacji trolejbusowej w latach 1943–2023 to zarówno szczegółowe opracowanie, jak i album przedstawiający rozwój gdyńskiej komunikacji trolejbusowej w okresie 80 lat jej funkcjonowania. Stanowi kompleksowe ujęcie tematyki w aspekcie infrastruktury, linii komunikacyjnych i taboru. Zamieszczono w niej informacje o rozkładach jazdy linii trolejbusowych, odzwierciedlające zmiany charakteru obsługi komunikacyjnej, oraz informacje o szczegółach technicznych pojazdów i zasilaniu sieci trakcyjnej.

Przeprowadzone rozważania oparto przede wszystkim na dokumentach źródłowych przedsiębiorstw i zakładów komunikacji miejskiej oraz materiałach będących w posiadaniu osób fascynujących się jej historią. Szeroko wykorzystanym źródłem, w szczególności dla kilku pierwszych dekad omawianego okresu, są też materiały prasowe. W książce znajdują się liczne schematy, mapy i tabele prezentujące zmiany w układzie sieci i linii trolejbusowych oraz w stanie taboru. Ważnym dodatkiem do tekstu są także graficzne wizualizacje trolejbusów, wiernie odzwierciedlające poszczególne marki i modele taboru. Ilustracją każdego etapu rozwoju gdyńskich trolejbusów są zdjęcia przedstawiające poszczególne pojazdy w różnych ujęciach, w większości na ulicach, placach oraz pętlach w Gdyni i Sopocie.

Księży Młyn
Oprawa twarda

Wydanie: 1

ISBN: 978-83-7729-762-9

Liczba stron: 296

Cena detaliczna: 129,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...