Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Geniusz niepodległości

Opracowanie Zbiorowe

Geniusz niepodległości

65,73

 


Reprint albumu wydanego we Lwowie w 1932 roku, poświęconego Józefowi Piłsudskiemu w hołdzie za jego zasługi w odzyskaniu przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli. W albumie zebrano bogaty zbiór tekstów i wypowiedzi o Marszałku wielu znanych postaci w okresie międzywojnia: Walerego Sławka, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Juliusza Kaden-Bandrowskiego, bp Władysława Bandurskiego, Juliana Ejsmonda czy Stanisława Mackiewicza. Ponadto znajdziemy tu spisane na froncie relacje z walki, wspomnienia dowódców i wypowiedzi Komendanta do żołnierzy a także utwory i pieśni legionowe oraz wiele archiwalnych zdjęć i rysunków.

„A w Czynie Swym dał Komendant Polsce krynicę ożywczą i krzepiącą na dalsze trudy, by naród mógł w każdej chwili zaczerpnąć z niej nowych sił i otuchy w trudzie nad utrwaleniem odzyskanego Skarbu Wolności. I nie byłby Czyn Polski na przyszłość trwały i krzepki w stworzonym przez się dziele, gdyby nie złączył z sobą nierozerwalnie i nie dał narodowi żywej i wielkiej idei i tradycji, tej samej, która prowadziła w Legiony w bój(…)”
Fragment Wstępu

Wydawnictwo M
Oprawa twarda

Wydanie: 1

Data pierwszego wydania:
2018-05-29

ISBN: 978-83-8043-387-8

Liczba stron: 304

Cena detaliczna: 99,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...