Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Geometria trójkąta

Geometria trójkąta

24,23

 

W roku 2020 minęło osiemdziesiąt lat od pierwszego wydania książki Semëna Isaakoviča Zetela – Новая геометрия треугольника (Nowa geometria trójkąta). W 1962 roku profesor Wacław Sierpiński otrzymał od autora w darze egzemplarz drugiego wydania tej pozycji. Minęły zaledwie dwa lata od tego zdarzenia, gdy w 1964 roku bliski współpracownik profesora i równocześnie wielki zwolennik Olimpiady Matematycznej Andrzej Mąkowski książkę przetłumaczył, dokonując w niej pewnych uzupełnień. W ten sposób pojawiła się na polskim rynku wydawniczym pod tytułem Geometria trójkąta.

Dwie przyczyny skłoniły wydawnictwo Aksjomat do wznowienia Geometrii trójkąta. Jedną jest duży sentyment do tej książki, która służyła autorom przedsięwzięcia w prowadzeniu kół matematycznych i zajęć ze studentami w ramach geometrii na specjalności nauczycielskiej. Drugi, bardziej prozaiczny cel, to zupełny brak tej pozycji na rynku. Należy nad-mienić, że jest to książka wymieniana jako wartościowy materiał przygotowujący do konkursów przedmiotowych z matematyki oraz olimpiady matematycznej.

Książka zawiera następujące treści:

Wstęp Wydawnictwa Aksjomat

Wstęp. Rachunek wektorowy, stosunek trzech punktów
Rozdział I. Proste Cevy
Rozdział II. Sieczne
Rozdział III. Okrąg dziewięciu punktów. Odległości między punktami szczególnymi trójkąta
Rozdział IV. Antyrównoległe. Proste izogonalne i izotomiczne
Rozdział V. Symediany. Antydwusieczne i proste rzędu n
Rozdział VI. Punkty Brocarda. Kąt Brocarda. Trójkąt rzutów. Okręgi Torricellego. Punkt Torricellego

Aksjomat Toruń
Oprawa twarda

Wydanie: 1

ISBN: 9788364660962

Liczba stron: 236

Cena detaliczna: 45,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...