Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Geopolityka Bałkanów

Danuta Gibas-Krzak

Geopolityka Bałkanów

7.8

(6 ocen) wspólnie z

80,22

 

Pierwsze w Polsce kompleksowe ujęcie geopolityki Bałkanów Publikacja stanowi przystępne i aktualne kompendium wiedzy na temat Bałkanów w wymiarze geograficznym, politycznym i historycznym, przygotowane na podstawie najnowszych ustaleń naukowych oraz licznych materiałów źródłowych i archiwalnych. Pierwsza część książki omawia kluczowe koncepcje myślenia geostrategicznego, metodologię badań stosowną do tej dyscypliny oraz idee najważniejszych przedstawicieli klasycznej geopolityki. Następnie Autorka dokonuje wyczerpującej charakterystyki geograficznej Półwyspu Bałkańskiego jako całości oraz każdego z państw bałkańskich osobno, rozpatrując ukształtowanie powierzchni, hydrografię, klimat, szlaki komunikacyjne, ludność i wyznania oraz gospodarkę i bogactwa naturalne. Wywód wzbogacają liczne mapy oraz materiały pomocnicze. Finalne rozdziały książki poświęcone są burzliwej historii politycznej państw bałkańskich oraz omówieniu geopolitycznego znaczenia Bałkanów w kontekście globalnym.

Niewątpliwie dobrze się stało, że ta książka powstała, gdyż wypełnia ona lukę na rynku wydawniczym publikacji naukowych, gdzie brakowało opracowań, które dotyczyłyby analizy Bałkanów z punktu widzenia geopolityki […] Książka autorstwa Danuty Gibas-Krzak, zawierająca materiał faktograficzny, który dotyczy polityki na Bałkanach i geograficznych uwarunkowań środowiska bałkańskiego, stanowi więc ważne kompendium wiedzy o tym regionie. Będzie też przydatna w procesie dydaktycznym, służąc jako materiał poznawczy nie tylko dla miłośników takiej tematyki, specjalistów i ekspertów w obszarze bałkanistyki, ale także studentów wielu kierunków takich jak: politologia, stosunki międzynarodowe, geografia, historia czy bezpieczeństwo narodowe. […] Istotnym walorem opracowania jest bogata literatura przedmiotu, skupiająca prace naukowców nie tylko polskich i z kręgu bałkańskiego, ale też ekspertów amerykańskich, angielskich, francuskich, tureckich, niemieckich, rosyjskich czy austriackich.

Prof. dr hab. Tadeusz Wallas

Na uwagę zasługuje staranny dobór map, których analiza przez czytelnika z pewnością ułatwi dokładne zrozumienie miejsca Bałkanów w geopolityce światowej […] Uwagę zwraca także bardzo bogata bibliografia tematu zastosowana przez Autorkę, która w swej analizie korzystała z wydawnictw ukazujących się we właściwie każdym z omawianych krajów, co z kolei nadaje publikacji wiele oryginalności.

Dr hab. prof. UŁ Andrzej Dubicki

Wydawnictwo Naukowe PWN
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-012-1961-1

Liczba stron: 488

Format: 16.5x23.5cm

Cena detaliczna: 99,00 zł

Ebook i Audiobook dostępny na

Kup ebooka

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...