Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Grobowiec 1 Zaraza

Grobowiec 1 Zaraza

6.8

(102 ocen) wspólnie z

37,38

 

„Grobowiec” to cyklicznie wydawana antologia prezentująca dzieła najciekawszych przedstawicieli polskiej literatury grozy. Każdy tom poświęcony jest jednemu, konkretnemu zagadnieniu. Tom pierwszy odnosi się do kwestii „zarazy”. Motyw przewodni stanowi jednak wyłącznie wstępną inspirację, która przetworzona przez indywidualną wrażliwość i styl każdego z autorów meandruje w odrębne i zaskakujące rejony. „Zaraza” pozostaje jedynie tłem opisywanych wydarzeń. Opowiadania przedstawiają historie ulokowane w dawnych czasach i odległej przyszłości. Nawet te, które prezentują świat znany nam z autopsji, ukazały temat bardziej poprzez pryzmat jednostkowych, indywidualnych zapatrywań kształtujących ludzkie działanie i zmuszających do podejmowania konkretnych decyzji. Tom pierwszy „Grobowca” nie jest więc antologią pandemii, a zapisem wewnętrznej walki bohaterów, których losy poznajemy w poszczególnych opowiadaniach.

Część I. Przeszłość
Krzysztof Wroński, Wdowi dom
Wojciech Uszok, Zaraza
Konrad Możdżeń, Nomen nominandum
Cześć II. Teraźniejszość
Tomasz Sablik, Wielka noc
Paweł Ciećwierz, Recykling
Anna Maria Wybraniec, Uwęglenie bytu
Jakub Bielawski, Schlesierthal
Bartłomiej Grubich, Co było, minęło
Robert Ziębiński, Pocztówka z wakacji
Część III. Przyszłość
Kamil Staniszek, Nagła śmierć
Maciej Krzywiński, Oko zbielało
Sławomir Królikowski, Choreomania
Łukasz Radecki, Zaczęło się od gwiazd
Grzegorz Kopiec, Kiedyś wszyscy byliśmy ludźmi
Dawid Lipski, Garstka proszku

Vesper
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-773-1373-2

Liczba stron: 548

Format: 14.0x20.5cm

Cena detaliczna: 64,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...