Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Gry z autobiografią: przemilczenia, intelektualizacje, parodie

Artur Hellich

Gry z autobiografią: przemilczenia, intelektualizacje, parodie

7.0

(1 ocena) wspólnie z

30,00

 

Wymagamy od intymistów, oprócz szczerości, by opowiadali historię swojego życia w sposób otwarty, klarowny i jawny. Ten warunek nie jest spełniony, jeśli autorzy z jakichś względów nie piszą o sobie wprost i zamiast tego prowadzą gry z przyjętymi konwencjami wyznawania.
Podstawowym celem tej książki jest scharakteryzowanie rozmaitych przetworzeń tradycyjnego paradygmatu gatunkowego autobiografii. Materiał empiryczny stanowią teksty Kazimierza Brandysa, Stanisława Lema, Romana Zimanda, Artura Sandauera, Philipa Rotha i Paula Karla Feyerabenda. Autor analizuje je w odniesieniu do współczesnych studiów nad intymistyką, stawiając pytania zarówno o metody dystansowania się od utrwalonych schematów narracyjno-kompozycyjnych, jak i pozaestetyczne przyczyny podejmowania gier z autobiografią. Ponieważ większość bohaterów zamieszczonych w książce analiz - pisarzy, krytyków, intelektualistów - to Polacy żydowskiego pochodzenia publikujący w okresie PRL, Artur Hellich przedstawia ich utwory jako świadectwa istnienia oryginalnego zjawiska w powojennej polskiej literaturze dokumentu osobistego.

Artur Hellich - ur. w 1989 roku w Warszawie, wykładowca w Zakładzie Poetyki, Teorii Literatury i Metodologii Badań Literackich na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Współzałożyciel i redaktor portalu kulturalno-naukowego Niewinni-czarodzieje.pl. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na problematyce autobiografii, pastiszu, a także dziejach polskiego literaturoznawstwa teoretycznego w drugiej połowie XX wieku.

Instytut Badań Literackich PAN
Broszurowa ze skrzydełkami

Data pierwszego wydania:
2018-11-19

ISBN: 978-83-660-7608-2

Liczba stron: 298

Format: 140x205mm

Cena detaliczna: 30,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...