Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Haiku Księżyc słowem uśpiony

Bury Maria

Haiku Księżyc słowem uśpiony

25,00

 

HAIKU. Księżyc słowem uśpiony, to trzeci z kolei tomik poetycki autorki Marii Bury, która powoli staje się czołową poetką tego typu literatury w Polsce. Jej proste,oszczędne w formie, ale głęboko filozoficzne, składające się klasycznie wiersze ujmują codzienność w ramy delikatnego i wrażliwego słowa. Bo słowa,ich ciężar jest dla autorki najważniejsze.

Haiku dla przypomnienia zaczęło się popularnym zajęciem w ciągu 9 do 12 wieku w Japonii zwany "tanka". Autorka niczym klasycy tego gatunku, Basho, Issa, Buson, bazując na swoim życiowym doświadczeniu, wędruje w myślach przelanych na papier „od łąk zielonych,po góry wysokie, od wsi, do wsi, od miasta do miasta”,przy okazji zaglądając ludziom w okna, a tak naprawdę w ich dusze Z wrażliwością poety Maria Bury obserwuje naturę ludzką będącą w symbiozie z otaczającą ich przyrodą. W jej haiku jest i miłość,i ból rozstania i zachwyt nad rzeczywistością, nieraz brutalną i bolesną. W poszukiwaniu sprawiedliwości i dobra, poszukuje stwórcy,kłócąc się z nim o rzeczy oczywiste. Tomik ten jest dojrzały i przemyślany. I każdy kochający ten typ literatury powinien mieć go swoich zbiorach. Zapraszam do lektury.

Autorka, Maria Bury, z zawodu jest lekarzem laryngologiem. Pasją pisania zaraziła się kilka lat temu. Owocem tej pasji stały się książki, takie jak piękny tomik poetycki Życie ludzkie, czy to nie kpina? oraz Zauroczenie - tomik napisany wraz z Marianem Zielińskim, który również ten tomik zilustrował.

Z serii Haiku wydała następujące tomiki poetyckie:
HAIKU. Haiku. Przewodnik po duszy zaklęty w wersy.
HAIKU. Obudzić wrażliwość serca.

Zapraszam do lektury.

Astrum
Oprawa miękka

ISBN: 9788372779472

Liczba stron: 104

Format: 14.5x20.5cm

Cena detaliczna: 25,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...