Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Hasag
7.0

(1 ocena) wspólnie z

30,00

 

Może się wydawać, że Holocaust to zagadnienie doskonale znane i gruntownie przebadane, że w tym temacie już nic nie jest w stanie nas zaskoczyć. Jednak Zagłada to nie tylko wielkie obozy, jak Auschwitz czy Treblinka. To także setki mniejszych obozów, ich filie i getta. Każde z nich to osobna historia zasługująca na monografię. Jednym z takich miejsc jest Skarżysko-Kamienna, gdzie powstał, pierwszy na ziemiach polskich, obóz prywatny, założony przez koncern "Hasag". Obóz, który pochłonął dziesiątki tysięcy istnień ludzkich. obóz, który doświadczeni więźniowie z Majdanka nazwali "dnem upodlonego życia". Obóz, w którym warunki - o, ironio - poprawiły się, gdy oficjalną władzę nad nim przejęło SS.

(...) Autor dość szczegółowo opisuje sytuację w obozie, przy czym interesują go głównie mechanizmy kształtowania się relacji pomiędzy ludźmi w ekstremalnych życiowo sytuacjach.

(...) W sumie pracę oceniam wysoko, przede wszystkim z uwagi na obiektywizm i umiar Autora w ferowaniu sądów oraz jego talent do jasnego, pozbawionego subiektywnych podtekstów przedstawiania spraw trudnych, jakimi były najczęściej wzajemne relacje w obozie (...).

dr Andrzej K. Link-Lenczowski

Instytut Judaistki UJ

Gisa2
Oprawa miękka

Wydanie: drugie

ISBN: 978-83-942-8412-1

Liczba stron: 222

Format: 145x205mm

Cena detaliczna: 30,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...