Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Hildegarda z Bingen Mistyczka z charakterem

Elżbieta Wiater

Hildegarda z Bingen Mistyczka z charakterem

19,90

 

Hildegarda z Bingen od wczesnego dzieciństwa doświadczała wizji. W bardzo młodym wieku oddana została do benedyktyńskiego klasztoru i została mniszką. Jednak swoje zasadnicze powołanie odnalazła w połowie życia, kiedy miała już ponad czterdzieści lat, wtedy bowiem rozpoczęła działalność publiczną. W ciągu następnych czterech dekad stworzyła kilkanaście większych i mniejszych dzieł (w których zawarła m.in. opisy swoich wizji), komponowała muzykę, leczyła, prowadziła bogatą korespondencję, angażowała się w ówczesną politykę, wreszcie założyła dwa opactwa i zarządzała nimi. A wszystko to w trakcie walki z atakami chorób, które nękały ją od dzieciństwa. Bł. Jan Paweł II nazwał ją "światłem dla ludzi jej czasów, które świeci jeszcze jaśniej dzisiaj". W 2012 roku Benedykt XVI ogłosił ją świętą i Doktorem Kościoła.
Opowieść o życiu tej wszechstronnie uzdolnionej, niezwykle aktywnej i energicznej mniszki przedstawiona została przez Elżbietę Wiater na tle fascynującej epoki rozkwitu średniowiecza. Autorka odsłania przed czytelnikami tajemniczy świat średniowiecznych klasztorów, barwnie opisuje życie benedyktyńskich mniszek i mnichów, stara się przybliżyć wizję świata, wzory zachowań i dominujące wartości ówczesnej kultury.

eSPe
Broszurowa ze skrzydełkami

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-748-2512-2

Liczba stron: 132

Format: 14.0x20.0cm

Cena detaliczna: 19,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...