Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Historia ludzkiej chciwości

Krzysztof Turowski, Opolski Krzysztof

Historia ludzkiej chciwości

22,99

 

To dobra książka na trudne czasy. Znany ekonomista profesor Krzysztof Opolski i dziennikarz Krzysztof Turowski rozmawiają o jednej z ludzkich przywar – chciwości. Czytając tę wymianę zdań erudyty i eksperta, pełną anegdot i odwołań do znanych i nieznanych zdarzeń, poznajemy mechanizmy rządzące światem finansów od starożytności po dzień dzisiejszy. Skąd wziął się pieniądz? Kiedy zaczęto wyceniać wartość pracy ludzkiej? Kiedy powstał pierwszy bank? Co to jest spekulacja? Co kształtuje współczesny świat finansów? Po lekturze tej książki zawiłe teorie i pojęcia ekonomiczne staną się zrozumiałe, a i na bieżące wydarzenia spojrzymy z większym zrozumieniem. Oto fragment recenzji dr hab. Antoniego Magdonia, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego, zamieszczonej na czwartej stronie okładki. „W tej wyjątkowej książce znajdujemy opis wielu wydarzeń historycznych i powiązanych z nimi aspektów ekonomicznych, nieznanych faktów, pełne erudycji wymiany zdań, dużo anegdot. Napisana niezwykle ciekawie, zmusza do refleksji i zadawania pytań. Warto zwrócić uwagę na uniwersalny charakter rozważań dotyczących chciwości, korespondujący z aktualnymi wydarzeniami w świecie gospodarki i finansów oraz skutkami takiego podejścia. Rozważania dotyczą między innymi historii banków, lichwy, spekulacji i przeplatane są odniesieniami do współczesnych wydarzeń, na przykład „afery Amberd Gold”. Olbrzymią zaletą książki jest profesjonalny, jednak w pełni zrozumiały język, natomiast do każdego ekonomicznego pojęcia czy teorii zostaje przytoczona definicja. W książce nie ma naukowych zawiłości, chociaż występuje wyraźnie odwołanie do licznych teorii naukowych. Polecam Historię ludzkiej chciwości jako niezwykle interesującą lekturę”.

Arkady
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-213-5135-3

Liczba stron: 200

Format: 16.0x21.0cm

Cena detaliczna: 39,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...