Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Historia wojen gdańskich

Robert F. Barkowski

Historia wojen gdańskich

6.3

(17 ocen) wspólnie z

36,90

 

Książka opisuje przyczyny, przebiegi i skutki wojen o Gdańsk na przestrzeni 10 wieków. Pomimo że treść oparta jest na wieloletnich studiach pisemnych źródeł historycznych oraz licznych opracowaniach wybitnych badaczy historii, niniejsza praca jest publikacją popularnonaukową, przeznaczoną dla osób ciekawych przeszłości. Dlatego napisana jest językiem przystępnym i zrozumiałym dla czytelnika zainteresowanego historią Gdańska na tle konfliktów, nie naszpikowanym naukowymi odnośnikami.
A temat obfituje wręcz w dramatyczne i pasjonujące wydarzenia. Chociażby dlatego że Gdańsk w przeciągu swej ponad 1000-letniej historii stał się tyglem i ostoją dwóch wielkich kultur, polskiej i niemieckiej, które często egzystowały pokojowo po sąsiedzku. Do tego dochodziły oddziaływania zewnętrzne, tarcia państw i mocarstw, zapędy tych lub innych władców.
Przeróżne towarzyszące temu procesy polityczne, gospodarcze i społeczne doprowadzały częstokroć do zbrojnych konfliktów, od najmniejszych do największych. Historia Gdańska jest tymi konfliktami wręcz wypełniona. Poczynając od wczesnego średniowiecza drugiej połowy X wieku kiedy to Piastowie zmagali się z wszelkimi przeciwnościami zagrażającymi ich władztwu nad miastem, poprzez działania odśrodkowe lokalnych dynastii słowiańskich aż do znamiennej „rzezi Gdańska” popełnionej przez Zakon Krzyżacki w 1308 roku. Od tego czasu żywioł germański zaczął coraz wyraźniej interesować się Bałtycką metropolią.
Tak też przeróżne zawieje wojenne wzdęte przez państwa ościenne przetaczały się przez miasto. W tym zapędy margrabiów Brandenburskich, Krzyżaków, Prusaków, Szwedów, Rosjan. Wszystkie te zakusy przeplatane panowaniem Polski. Później Gdańsk przeżył burzliwe lata rozbiorów Polski, wojny napoleońskie, czasy pruskiej hegemonii, obie wojny światowe i dramatyczne protesty społeczne w komunistycznej Polsce. Ile w tym było wojen, konfliktów, potyczek, oblężeń i bitew – wszystko to autor starał się opisać w tej książce.

Bellona
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-111-4343-2

Liczba stron: 260

Format: 165x235mm

Cena detaliczna: 36,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...